Nowy gatunek niewielkiego dinozaura, który był opierzony, ale nie latał, odkryto w Chinach. Eosinopteryx brevipenna mierzył zaledwie 30 cm długości, miał krótki pysk i ogon oraz krótkie pióra.

Mała rozpiętość skrzydeł i budowa anatomiczna sugerują, że dinozaur był nielotem. Potrafił za to dość szybko biegać. Kształt palców u nóg wskazuje, że większość czasu spędzał na ziemi.

Niektóre ptasie dinozaury współczesne eosinopteryksowi miały dłuższe pióra. Dzięki temu widać, że już w późnej epoce jurajskiej istniała różnorodność upierzenia w zależności od gatunku. Wynikało to z przystosowania do środowiska oraz celu, jaki pióra miały spełniać.

Jest to odkrycie, które budzi kolejne wątpliwości względem teorii, która głosi, że słynny archeopteryks był kluczowym ogniwem w ewolucji ptaków – wyjaśnia Gareth Dyke z University of Southampton w Wielkiej Brytanii. Nasze odkrycia sugerują, że początki lotu były dużo bardziej skomplikowane, niż poprzednio sądzono – podkreśla.

Archeopteryksa, którego skamieniałości odkryto w XIX wieku, długo uważano za najwcześniejszego ptaka. Najnowsze badania zdają się jednak sugerować, że był on raczej spokrewniony z linią, z której wywodzą się dzisiejsze ptaki.

Artykuł z wynikami najnowszych badań ogłoszono na łamach „Nature Communications”.

 

Źródło: PAP, rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating