Z powodu gwałtownej powodzi w Zhengzhou w środkowych Chinach zginęło co najmniej 58 osób, a prawie 500 tysięcy zostało ewakuowanych. Powódź spowodowały rekordowe opady deszczu.

Powódź dotknęła kilkanaście miast w prowincji Henan, w tym stolica prowincji Zhengzhou.

Deszcz zaczął padać w weekend, a burze nasiliły się we wtorek 20 lipca.

Gwałtowna powódź nawiedziła w środę prowincję Henan położoną w środkowych Chinach. Najbardziej dotknięta została jej stolica Zhengzhou, gdzie spadły „największe od tysiąca lat” opady deszczu.

W ponad 12-milionowym mieście Zhengzhou, położonym nad brzegiem Żółtej Rzeki, w zalanym pociągu metra zginęło 12 osób. Stało się to po tym, jak woda wdarła się do podziemnych tuneli – podały lokalne władze.

– Ze względu na ulewne opady deszczu władze wstrzymały kursowanie autobusów, gdyż pojazdy są zasilane energią elektryczną – przekazał w rozmowie z agencją informacyjną Reutera mieszkaniec Zhengzhou. – Dlatego wiele osób skorzystało z metra i doszło do tragedii – dodał.

Stacja metra zamieniła się w basen

„Woda sięgała mi do klatki piersiowej” – napisał w mediach społecznościowych jeden z ocalałych. „Byłem naprawdę przerażony, ale najbardziej przerażająca nie była woda, ale coraz bardziej zmniejszający się dopływ powietrza w wagonie” – dodał.

W Zhengzhou ewakuowano ponad 100 tysięcy osób, w tym około 600 pacjentów ze szpitala uniwersyteckiego, którzy byli w stanie krytycznym.

Wezbrały rzeki

Życie milionów mieszkańców prowincji Henan uległo zmianie w wyniku niezwykle aktywnej pory deszczowej, która doprowadziła do gwałtownego podniesienia się poziomu wody w wielu dopływach Żółtej Rzeki.

Z powodu gwałtownej aury zawieszono połączenia kolejowe, które są ważnym elementem węzła komunikacyjnego w środkowych Chinach. Również nieprzejezdnych jest wiele autostrad, a loty zostały opóźnione lub odwołane.

Dziesiątki zbiorników wodnych i zapór również przekroczyły poziomy ostrzegawcze. Lokalne władze przekazały, że opady deszczu spowodowały 20-metrową wyrwę w tamie Yihetan w mieście Luoyang na zachód od Zhengzhou, i że tama „może się zawalić w każdej chwili”.

W Zhengzhou lokalny sztab przeciwpowodziowy poinformował, że miejski zbiornik Guojiazui został naruszony.

Nowe filmy, aktualizacja 1:23

 

Źródło1, Źródło2: Reuters
5 1 vote
Article Rating