Sprowadzone przez tajfun Hagibis opady deszczu są przyczyną problemów na coraz większym obszarze Chin. Lawiny błotne i powodzie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi, którzy znajdują się na niżej położonych terenach, na zalanych drogach dochodzi do wielu kolizji.

Ulewy są przyczyną coraz większych problemów w kilku nadmorskich prowincjach Chin. Sprowadzone przez pierwszy w tym roku tajfun nazwany Hagibis, stanowią coraz większe zagrożenie. 

Powodzie i lawiny

Na południowym wschodzie Chin, w części wschodniej prowincji Fujian, konieczna była ewakuacja ludności. Z kolei w portowym mieście Xiamen ratownicy przeprowadzili akcję ratowania rybaka, którego nagły wzrost poziomu wody w kanale uwięził na łódce. By bezpiecznie doholować go na ląd, ratownicy musieli rzucić mu linę.

Konsekwencją utrzymujących się od kilku dni ulew są także osuwiska – jedna z lawin zeszła w niedzielę około 16.50 lokalnego czasu ze wzgórz w okolicy portowego miasta Shantou (prowincja Guangdong).

Chiny - Pierwszy tajfun i powódź 3

Niebezpieczeństwo na trasach

Pogoda jest niebezpieczna także dla kierowców – ograniczona widzialność i śliskie drogi są przyczyną częstych kolizji. W poniedziałek w okolicy miasta Longyan (prowincja Fujian) doszło do czołowej kolizji samochodu osobowego z betoniarką. By wydobyć zakleszczonego rannego kierowcę, trzeba było rozciąć karoserię nożycami do cięcia metalu.

0 0 votes
Article Rating