W Chinach na rzece Jangcy zatonął w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego statek pasażerski z 457 osobami na pokładzie – podały państwowe media. Trwa olbrzymia akcja ratunkowa. Ratownicy słyszą uwięzionych wewnątrz statku ludzi wołających o pomoc – pisze agencja Reutera. Do tej pory uratowano tylko 12 osób.

Rescue workers search on a sunken ship in the Jianli section of Yangtze River

Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w której uczestniczy ponad 50 statków i 3 tys. osób, w tym przeszło 140 płetwonurków chińskiej marynarki. Siedem osób miało początkowo samodzielnie dostać się na brzeg, po czym zaalarmować o katastrofie służby ratunkowe.

Do zdarzenia doszło w prowincji Hebei na wschodzie kraju. W miejscu, w którym statek zatonął, woda ma 15 metrów głębokości. Jednostka płynęła z miasta Nankin do Czungcing w środkowej części Chin. O udzielenie pilnej pomocy potrzebującym zaapelował prezydent kraju Xi Jinping. Na miejsce udał się natomiast szef rządu Li Keqiang, aby osobiście nadzorować akcję ratunkową.

Chiny - Potężna akcja ratunkowa na na rzece Jangcy, zatonął statek pasażerski z 457 osobami na pokładzie 1

Ludzie wołają o pomoc

Państwowa agencja Xinhua dodaje, że wśród pięciu uratowanych osób są kapitan i główny inżynier, którzy zostali zatrzymani przez policję. Z ich relacji wynika, że po tym jak doszło do nagłego załamania pogody, statek zaczął szybko nabierać wody. Obaj mówią o „nagłym tornadzie”, które uderzyło w statek i spowodowało, że zatonął niezwykle szybko.

Agencja Xinhua podkreśla, że wieczorem akcję ratunkową utrudniała zła pogoda. W okolicy, w której doszło do katastrofy, rzeczywiście przechodził cyklon. Według lokalnej stacji meteorologicznej, siła wiatru przekraczała 130 km/h. „Dziennik Ludowy” podaje, że jednostka zatonęła w ciągu dwóch minut.

Ratownicy prowadzą walkę z czasem. Jednostka wywróciła się do góry dnem. Pod powierzchnią wody w kajutach uwięzionych jest ponad 300 pasażerów. Wołają o pomoc i ratownicy próbują się do nich dostać używając m.in. palników.

Chiny - Potężna akcja ratunkowa na na rzece Jangcy, zatonął statek pasażerski z 457 osobami na pokładzie 5

Luksusowa jednostka turystyczna

Na pokładzie statku znajdowało się 406 pasażerów z Chin, pięciu pracowników biur podróży i 47 członków załogi. Większość z nich to osoby starsze – w wieku od 50 do 80 lat.

Chińskie media podkreślają, że statek nie był przeładowany ludźmi, ponieważ był przystosowany do przewożenia nawet 535 pasażerów. Na pokładzie znajdowała się również wystarczająca liczba kamizelek ratunkowych, miały je na sobie wszystkie uratowane jak dotąd osoby.

76-metrowej długości statek pozostawał w służbie od niespełna 20 lat. Był jedną z pięciu luksusowych jednostek należących do kontrolowanej przez państwo spółki Chongqing Wanzhou Dongfang Shipping Company, w przeszłości nie odnotowano żadnych wypadków z udziałem jej statków.

Chiny - Potężna akcja ratunkowa na na rzece Jangcy, zatonął statek pasażerski z 457 osobami na pokładzie 6

Rescue workers prepare to head out on boats on the Yangtze River to search for missing passengers after a ship capsized in central China's Hubei province Tuesday, June 2, 2015.  The passenger ship carrying more than 450 people sank overnight in the Yangtze River during a storm in southern China, the official Xinhua News Agency reported Tuesday. (Chinatopix Via AP) CHINA OUT

Chiny - Potężna akcja ratunkowa na na rzece Jangcy, zatonął statek pasażerski z 457 osobami na pokładzie 2

 

Źródło: PAP, Reuters, Xinhua, tvn24
0 0 vote
Article Rating