Mieszkańcy nadmorskiego miasta Tiencin byli świadkami potężnej eksplozji na terenie nowo powstałej specjalnej strefy ekonomicznej Binhai. Prawdopodobnie eksplodowały materiały wybuchowe znajdujące się w porcie, poszkodowanych mają być setki osób – informuje chińska agencja informacyjna Xinhua.
Chiny - Potężna eksplozja w Tianjin -5

Na publikowanych przez mieszkańców nagraniach widać potężny błysk, a następnie pojawiającą się olbrzymią kulę ognia i rozpoczęty przez nią gwałtowny pożar. Nad miastem powstała wysoka na co najmniej kilkanaście metrów chmura w kształcie grzyba. Według relacji doszło nie do jednej, ale nawet czterech następujących po sobie eksplozji.

Chiny - Tianjin

Według chińskich mediów pożar został już opanowany, w trakcie akcji gaśniczej utracono jednak kontakt z dwoma strażakami.

Chińskie media informują o setkach rannych. Źródła szpitalne potwierdziły jak dotąd przyjęcie ponad 50 rannych w eksplozji, kolejni cały czas mają być dowożeni.

Według agencji Xinhua, podczas załadunku w terminalu kontenerowym w Tiencinie eksplodować miały materiały łatwopalne i wybuchowe. Silny wstrząs wywołany eksplozją odczuwalny był z odległości kilku kilometrów.

Najważniejszy port dla Pekinu

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny wybuchu, do którego doszło około godz. 23:30 czasu lokalnego (17:30 czasu polskiego). Według świadków nie ma obecnie prądu w okolicznych budynkach.

Tiencin jest jednym z najważniejszych chińskich portów morskich i stref przemysłowych. Za jego pośrednictwem prowadzony jest handel m.in. z chińską stolicą, Pekinem.

Chiny - Potężna eksplozja w Tianjin -4 Chiny - Potężna eksplozja w Tianjin -2 Chiny - Potężna eksplozja w Tianjin -1

Źródło: CCTV America, BBC, nationalpost.com, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating