Niedawna publikacja na witrynie chińskiej firmy CSIC budującej okręty, po raz pierwszy zawarła wzmiankę o programie opracowania i budowy w Chinach eksperymentalnego modelu reaktora atomowego dla statków nadwodnych. Najbardziej interesujące jest pytanie o cele budowy atomowego lotniskowca i o możliwym terminie pojawienia się pierwszych zdolnych do walki grup okrętów szturmowych składających się z tego typu statków. Budowa atomowego lotniskowca oznacza nowy etap w rozwoju morskiej strategii Chin.

Chiny przez dekady rozwijały swoją flotę stopniowo przechodząc od koncepcji aktywnej obrony wybrzeża do koncepcji zdobycia panowania nad morzem wewnątrz pierwszego archipelagu wysp (Japońskie wyspy – Tajwan – Filipiny).

Do dalszych granic, do których podążała flota, należało zdobycie dominacji w ramach drugiego archipelagu wysp, zaczynających się na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, przez Mariany Północne, Guam, Palau aż do północno-zachodniego wybrzeża Nowej Gwinei. Lotniskowiec atomowy jest jawnie zbyteczny i zbyt drogi do rozwiązania tych zadań.

Budowa lotniskowca atomowego ma sens, jeśli Chiny chcą wysłać w odległe morza potężne wojskowo-morskie zgrupowania, zdolne do samodzielnej ofensywy. Sam fakt pojawienia się takich jednostek będzie ważnym faktem światowej polityki. Ponieważ odpowiednie działania zostały już przyjęte przez chińskich przywódców, zostało do wyjaśnienia, kiedy to się stanie.

Z dokumentu ze strony CSIC wynika, że finansowanie projektu stworzenia eksperymentalnego reaktora dla nawodnego statku zostało przydzielone niedawno, dopiero w zeszłym roku. Chiny są już zdolne do przeprowadzenia instalacji napędu atomowego dla łodzi podwodnych, ale istniejące napędy lotniskowców mają swoją własną specyfikę. Nie napotykają na takie poważne trudności jak ograniczenia wagi, rozmiarów i hałasu, ale powinny mieć o wiele więcej możliwości, aby zapewnić energię dla wszystkich systemów ogromnego okrętu.

Tak więc, mowa o technicznie złożonym wieloletnim projekcie, który, prawdopodobnie, będzie gotowy pod koniec dziesięciolecia. Uwzględniając rosnącą w ostatnich latach uwagę Chin w kwestii bezpieczeństwa jądrowego, przed budową doświadczalnego reaktora okrętowego nastąpi długotrwały okres prób, obserwacji i analiz. Bazując na tym, wątpliwe jest, czy chiński atomowy lotniskowiec będzie w stanie wejść w skład floty bojowej wcześniej niż przed 2020 rokiem.

Do tego czasu Chiny, według dostępnych informacji, mają zamiar zbudować jeszcze minimum jeden lotniskowiec ze standardowym napędem. Ten okręt, chociaż zapożyczy pewne elementy konstrukcji byłego radzieckiego nadwodnego statku „Warjag”, będzie już samodzielnym chińskim projektem. Jego budowa rozpoczęła lub rozpocznie się w ciągu 2013 roku. Pierwsze dwa lotniskowce pozwolą Chinom nabrać niezbędnego doświadczenia w eksploatacji podobnych okrętów i podniosą potencjał ofensywny Chińskiej Marynarki Wojennej na pobliskich morzach. Ich główną bronią będzie myśliwiec J-15, których testy są na ukończeniu. Można przypuszczać, że będą one pierwszą generacją przyszłej floty chińskich lotniskowców, natomiast druga generacja będzie atomowa.

Do momentu pojawienia się drugiego pokolenia chińskich lotniskowców nie można wykluczyć gotowości do seryjnej produkcji chińskiego przyszłego myśliwca piątej generacji J-31, którego loty próbne rozpoczęły się już w zeszłym roku. W tym wypadku, przy optymistycznym dla Chińczyków scenariuszu J-31, stworzone pod widocznym wpływem konstrukcji amerykańskiego niszczyciela przyszłości F-35 Lightning II, będą mogły spotkać się ze swoimi amerykańskimi prototypami na otwartym morzu już w ciągu 10 lat. Ta perspektywa może zażądać od Stanów Zjednoczonych dodatkowych nakładów na modernizację swojej floty dla utrzymania przewagi technologicznej nad Chinami.

 

 

Źródło:  Głos Rosji.ru
0 0 votes
Article Rating