Plany rozwoju energii jądrowej zostały przedstawione w sobotę na sesji chińskiego parlamentu. Rząd zapowiedział budowę kolejnych elektrowni jądrowych w centrum Chin. Ogłoszono również komunikat o zakończeniu kontroli wszystkich elektrowni pod kątem bezpieczeństwa, zarządzonej po wypadku w japońskiej Fukushimie.

Wyniki badań chińskich naukowców, przeprowadzonych po wypadku elektrowni Fukusima w Japonii, przedstawił Wang Bingua, prezes firmy Technologie Elektrowni Nuklearnych. Jak stwierdził, rząd „przywiązuje wielką wagę do wszechstronnej kontroli elektrowni nuklearnych”. Dotyczy to zarówno obiektów, będących w budowie, jak i już działających. W chwili obecnej kontrola wszystkich urządzeń już się zakończyła.

14 poważnych problemów 

– Jesteśmy gotowi do wznowienia prac nad projektowaniem nowych elektrowni nuklearnych. Podczas kontroli wykryto 14 poważnych problemów. Większość z nich została już rozwiązana, a prace nad pozostałymi trwają. Niektóre wymagają dłuższego czasu i będą eliminowane w trakcie 3-letniego planu restrukturyzacji chińskich elektrowni atomowych – zaznaczył Wang.

Jak powiedział w dalszej części prezentacji, dotkliwy brak energii elektrycznej Chiny odczuwają zwłaszcza wewnątrz kraju.

– Wraz z rozwojem tych rejonów rośnie więc zapotrzebowanie na energię. Tam właśnie planowana jest budowa nowoczesnych i bezpiecznych elektrowni jądrowych, które będą wpierać postęp gospodarczy na miarę aspiracji lokalnego społeczeństwa – podkreślił. I dodał: – Chiny nie mają problemu w zastosowaniu nowoczesnej technologii energetyki jądrowej i są w stanie spełnić wszelkie obowiązujące warunki techniczne.

Wang zwrócił również uwagę, że Chiny nie będą siliły się na „wielki skok” w rozwoju energetyki jądrowej. Wszystkie plany rozwoju są konsultowane przez rząd i odpowiadają zarówno chińskim, jak i międzynarodowym normom bezpieczeństwa.

Większość energii z węgla kamiennego

Chiny mają przestarzały system energetyczny, uzależniony w dużej części od konwencjonalnych surowców. 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy naftowej, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych.

W 1994 r. rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Obecnie w kraju działa 14 reaktorów, 26 jest w trakcie budowy, a kolejnych 28 ujętych jest w planach rządowych rozwoju energetyki jądrowej. Według planów rządu po 2025 około 10 proc. energii kraju powinno być wytwarzane w elektrowniach nuklearnych.

W Chinach budowany jest obecnie pierwszy w świecie reaktor jądrowy czwartej generacji, odporny na wysokie temperatury i chłodzony gazem. Będzie on zainstalowany w elektrowni Rongcheng w prowincji Shandong.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating