O godzinie 8.04 czasu lokalnego (0.04 UTC) mieszkańcy dwóch chińskich prowincji na południowym zachodzie poczuli silny wstrząs o sile 5,9 w skali Richtera. To kolejne trzęsienie w tym tygodniu – informuje agencja Reutersa. Na pomoc mieszkańcom wysłano wojsko.

Wstrząs odczuli mieszkańcy prowincji Yunnan i Syczuan. Był na tyle silny, że wywołał potężne osuwiska luźniejszych skał na urwiskach, całkowicie blokując jedną z głównych dróg.

Wybite szyby i wojsko

Epicentrum znajdowało się w mieście Benzilan, poinformowali sejsmolodzy. Silne wstrząsy odczuli mieszkańcy okręgu Shangri-La w prowincji Junnann oraz mieszkańcy Derong z prowincji Syczuan. Jak podaje agencja Reutersa, 52 tysiące osób zostało poszkodowanych. Pierwsze doniesienia nie mówiły o ofiarach, ale później władze poinformowały, że jedna osoba zginęła, a trzy zostały ciężko ranne. Siedemnaście osób zostało uwięzionych w autokarach wycieczkowych.

Uszkodzenia budynków to głównie wybite okna, popękane ściany i i zerwane dachy. Do obu prowincji wysłano oddziały wojska, by w razie zagrożenia nadzorowały ewakuację oraz służyły pomocą.

Poranne trzęsienie nie jest pierwszym w tym tygdoniu. Uprzednio w środę na tym samym obszarze odnotowano wstrząs o sile 5,1 w skali Richtera.

Źródło: Reuters, USGS, tm
0 0 votes
Article Rating