Mieszkańców południowego wschodu Chin w sobotę przed 7.00 ze snu wyrwał nie budzik, ale silne, krótkotrwałe trzęsienie ziemi. Drżenie wywołane starciem się płyt tektonicznych raniło 10 osób, z czego dwie ciężko.

Chiny - Silne wstrząsy sejsmiczne przy dużej zaporze wodnej w prowincji Junnan

Hipocentrum wstrząsów o sile 5.3 w skali Richtera według sejsmologów znajdowało się na głębokości 13 km. Miało ono miejsce w okręgu Xiluodu (prowincja Junnan), gdzie znajduje się druga największa krajowa zapora wodna. Sejsmografy zarejestrowały pierwsze drgania o godzinie 6.40 rano czasu lokalnego.
Drżące przebudzenie
Większość mieszkańców Xiluodu spała, gdy kilkanaście kilometrów pod ziemią starły się ze sobą płyty tektoniczne.- Wstrząsy spowodowały zawalenie się budynku i uszkodzenie nawierzchni fragmentu lokalnej drogi w prowincji Junnan na południowym wschodzie Chin – potwierdził Li Fei, rzecznik powołanego na miejscu sztabu kryzysowego. Z kolei agencja Reutersa, powołując się na lokalne służby podała, że spośród 10 rannych dwie osoby są w stanie ciężkim.

Rzecznik zapewnił, że aktywność płyt tektonicznych nie zakłóciła normalnej pracy wybudowanej przy zaporze Xiluodu elektrowni. Mimo trzęsienia regionalna kolej nie zgłosiła problemów i pociągi docierają bez minuty spóźnienia.

Red.:
Wstrząsy sejsmiczne wystąpiły w trakcie silnej burzy geomagnetycznej.
W tym samym czasie w Polsce zadrżała ziemia w dwóch kopalniach – „Piast” w Bieruniu i „Sobieski” w Jaworznie
Sumaryczna EB 2014.04.05 24h_2

Pomiary pola na Forum.LosyZiemi.pl

Źródło: Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating