We wtorek po raz pierwszy od roku Chińczycy wylecieli na orbitę wokółziemską. Start chińskiego statku Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie odbył się o godz. 11.38 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

 

Chińska rakieta Długi Marsz 2 F (Chang Zheng 2F) wynosi na orbitę troje chińskich taikonautów. Są to dwaj mężczyźni: Nie Haisheng, Zhang Xiaoguang oraz kobieta – Yaping Wang. Jest to druga przedstawicielka płci pięknej w chińskiej historii, która poleciała w kosmos.Statek ma zacumować do niewielkiego chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 1, umieszczonego na orbicie 29 września 2011 r. Misja będzie trwała 15 dni. Zadaniem astronautów będzie wykonanie szeregu testów medycznych i technicznych. Astronauci mają też wygłosić wykład dla studentów.

Weryfikacja wiedzy

Władze wierzą, że tak ważne osiągnięcie jak umieszczenie trojga ludzi na orbicie na ponad dwa tygodnie będzie mobilizujące dla chińskiego środowiska naukowego. To również weryfikacja dotychczasowej wiedzy badaczy.

Będzie to ostatnie cumowanie statku Shenzhou do modułu Tiangong 1. W 2014 lub 2015 r. planowane jest umieszczenie na orbicie nowego modułu – Tiangong 2.

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating