Chiński superkomputer Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) już po raz czwarty znalazł się na pierwszym miejscu na publikowanej co pół roku liście Top 500. To ranking komputerów o największej mocy obliczeniowej.

Chiny - Superkomputer Tianhe-2

W przypadku Tianhe-2 jest to 33,86 petaflopów (petaflop – 10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Znajdujący się w Kantonie chiński superkomputer został zbudowany przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych. Najszybszy europejski superkomputer znajduje się w szwajcarskim Lugano. Nazywa się Piz Daint, został wyprodukowany przez amerykańską firmę Cray, a jego moc obliczeniowa to 6,27 petaflopów.
W sumie najwięcej superkomputerów jest w Stanach Zjednoczonych – 231; Europa ma ich 130, a Azja 120.

 

Bitwa na petaflopy

Wyścig w dziedzinie budowy superkomputerów rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Na początku prym wiodły firmy amerykańskie. Symbolem niedoścignionego wzorca były kolejne wersje komputera „Cray”. Tylko raz, w 1984 roku, w wyścigu tym zwyciężyli Rosjanie, konstruując supermaszynę o symbolu „M13”. W latach 90. do wyścigu włączyli się Japończycy. Takie firmy jak Hitachi, Fujitsu i NEC przez kilka lat były liderami w tej dziedzinie. W pierwszych latach XXI wieku Amerykanie ponownie odzyskali prymat za sprawą superkomputerów budowanych przez IBM. W 2010 po raz pierwszy chiński komputer „Tianhe 1A” został ogłoszony najszybszą maszyną świata.

Ranking Top 500 jest publikowany dwa razy do roku, na zmianę w USA i w Niemczech. Pełny najnowszy ranking ma zostać opublikowany we wtorek na stronie Top500.org., a jego analiza będzie tego dnia zaprezentowana na International Supercomputer Conference w Nowym Orleanie.

Źródło: rmf24, PAP

superkomputer, Chiny, moc obliczeniowa, najszybszy, supercomputer, China, computing power, the fastest.
0 0 votes
Article Rating