Chiny nawiedzane są od środy przez ulewy, które doprowadzają do powodzi. Całe wsie znalazły się pod wodą. Najgorsza sytuacja panuje w prowincjach Kuejczou i Guangdong.

Chiny - Ulewne deszcze spowodowały powódź 4

W środę w południowych Chinach ratownicy ewakuowali mieszkańców podtopionych budynków.
Chiny - Ulewne deszcze spowodowały powódź 3

Ewakuacja

Nieustający deszcz spowodował powódź m.in. w miejscowości Kaili w prowincji Kuejczou. Podtopiony został tam dwupiętrowy dom. Mieszkańcy tego budynku zostali uwięzieni i oczekiwali na pomoc na dachu. Na miejsce udało się dziesięciu strażaków, którzy w 30 minut ewakuowali pięcioosobową rodzinę. W innym budynku, położonym nieopodal, również utknęli ludzie. Strażacy na pontonach pomogli trzem osobom i zwierzętom.

Chiny - Ulewne deszcze spowodowały powódź 5

Powódź w prowincji Guangdong

Trudna sytuacja panuje również w prowincji Guangdong. Tam w środę zostały zalane wioski. Ulewa dotknęła ponad 9 tys. mieszkańców miast Lufeng i Shanwei. Władze zawiesiły zajęcia w szkołach.

– Burza rozpoczęła się około godz. 9 i trwała aż do godz. 14. Pod wodą znalazły się całe wioski – powiedział mieszkaniec Lufeng.

Miejscowi tworzyli zapory z desek i worków z piaskiem. Próbowali ochronić swoje domy, jednak nisko położone budynki zostały zalane.

– Wiele rzeczy w domu, w tym urządzenia elektryczne, jest mokrych. Musimy je naprawić – powiedział inny mieszkaniec dotkniętego ulewą miasta Lufeng.

Chiny - Ulewne deszcze spowodowały powódź 1

Popada w najbliższym czasie

Lokalni synoptycy nie mają dobrych wieści. Ulewy na tym obszarze Chin mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka najbliższych dni.

 Chiny - Ulewne deszcze spowodowały powódź 2
0 0 vote
Article Rating