Jak podają Chińczycy, w kraju tym na świat przyszło dziecko zakażone koronawirusem. Lekarze ze szpitala dziecięcego w Wuhanie ostrzegają, że zakażone kobiety w ciąży mogą przenosić na płód ten patogen. Na razie to pierwszy taki przypadek i konieczne są dalsze obserwacje.

Chińczycy twierdzą, że u dziecka, które 2 lutego urodziła kobieta zakażona koronawirusem, 30 godzin po porodzie wykryto odpowiednim testem ten sam patogen. To pozwala podejrzewać, że wirus może być przenoszony na dziecko przez zakażoną matkę jeszcze przed jego narodzinami. Ale to wymaga potwierdzenia.

 

Bez gorączki i kaszlu

U noworodka stwierdzono zapalenie płuc oraz spłycenie oddechu, ale według lekarza ze szpitala w Wuhanie jest on w stanie stabilnym. Nie ma gorączki i nie kaszle, stwierdzono jednak zakłócenie pracy wątroby. Infekcję płuc potwierdziło badanie RTG klatki piersiowej.

 

Jak do tego doszło?

Eksperci stawiają dwie hipotezy dotyczące sposobu pojawienia się koronawirusa w organizmie noworodka. Według jednej, podawanej przez ordynatora oddziału medycyny noworodkowej szpitala dziecięcego w Wuhanie Zenga Lingkonga, dziecko mogło zakazić się w łonie matki.

Niewykluczone, że dziecko zostało zakażone już przyjściu na świat z powodu bliskiego kontaktu z matką.

– Całkiem możliwe, że dziecko odebrało go drogą kropelkową, przez kaszel matki – stwierdził Stephen Morse, epidemiolog z Mailman School of Public Health z Uniwersytetu Columbia.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że średnia wieku pacjentów zakażonych nowym koronawirusem wynosi od 49 do 56 lat. Dzieci atakowane są bardzo rzadko. Podobnie było w przypadku epidemii innych koronawirusów. Podczas epidemii MERS w 2016 stwierdzono, że wirus rzadko występuje u dzieci, ale do tej pory nie odkryto przyczyny tej niskiej zapadalności.

 

Nie zdarzył się wcześniej

Lekarze szpitala dziecięcego w Wuhanie podkreślają, że to pierwszy taki wykryty przypadek. Wcześniej zdarzały się już porody kobiet zainfekowanych wirusem 2019-nCoV, choć nie stwierdzono zakażenia urodzonych przez nie dzieci. Wszystkie te noworodki są obecnie pod obserwacją.

 

Nowy koronawirus (2019-nCoV)

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Najnowsze dane wskazują, że z jego powodu zmarło już 565 osób, a liczba zakażonych sięga ponad 28 tysięcy.

Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS wywołanego przez innego koronawirusa.

Źródło koronawirusa nie jest znane, ale pochodzi on prawdopodobnie od nielegalnie sprzedawanych dzikich zwierząt na targu ryb i owoców morza w Wuhanie.

Objawy i przyczyny zakażenia koronawirusem (Adam Ziemienowicz/PAP)

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating