W przyszłym roku Chiny rozpoczną budowę najwyżej położonego lotniska na świecie. Będzie znajdowało się w tybetańskim mieście Nagqu na zawrotnej wysokości 4436 metrów. To o ponad 100 metrów wyżej od obecnego rekordzisty – Qamdo (4334 ).Agncja Xinhua, która poinformowała o planach, nie podała, jak długo będzie trwała budowa, ani ile będzie kosztować.

W Tybecie jest w tej chwili pięć lotnisk cywilnych. Z tego dwa – ze względu na ekstremalne warunki atmosferyczne – otwarte są tylko przez kilka miesięcy w roku.

W ostatnich latach – pisze Reuters – Pekin zainwestował miliardy dolarów w odnowienie starych lotnisk i budowę nowych. Szczególnie na zachodzie kraju.

Dwa podejścia

W Tybecie, przez ogromne inwestycje (mające często podtekst wojskowy) Pekin stara się wygrać sympatię Tybetańczyków, żyjących od ponad 50 lat pod chińską okupacją.

Zdaniem rząd nowe drogi, lotniska i kolej pomogą w rozwoju regionu i podwyższeniu poziomu życia. Z kolei działacze tybetańscy podkreślają, że przyczyniają się one głównie do zwiększenia migracji Chińczyków na terytorium Tybetu i do zaniku tybetańskiej kultury.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating