W poniedziałek Chiny wystrzelą swoją pierwszą sondę księżycową wyposażoną w lądownik z pojazdem, którego zadaniem będzie badanie powierzchni Srebrnego Globu. Naukowcy wierzą, że dzięki tej misji świat wiele zyska, m.in. energię na kolejnych 10 tys. lat.

– Misja Chang’e-3 wystartuje 2 grudnia o godz. 1.30 (1 grudnia, godz. 18.30 naszego czasu) z bazy Xichang w prowincji Syczuan – informuje chińska telewizja CCTV. 

Jaspisowy królik dokładnie zbada powierzchnię Księżyca

Jeśli plan się powiedzie, po wejściu na orbitę wokół Księżyca, od modułu orbitalnego, oddzieli się lądownik z kierowanym zdalnie pojazdem nazwanym „Jaspisowy królik”. Porusza się on na sześciu kołach i przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych.

Pojazd wyląduje w Zatoce Tęczy (Sinus Iridum), która znajduje się w północno-zachodniej części drugiego co do wielkości morza księżycowego, tzw. Morza Deszczów (Mare Imbrium) położonego na bliższej stronie Księżyca.

Istnieją trzy powody, dla których ta misja się opłaca…

A co skłoniło Chiny do wysłania swojego pojazdu na Księżyc? Prof. Ouyang Ziyuan z Chińskiej Akademii Nauk, wyjaśnił, że istnieją trzy powody: – Po pierwsze chcemy rozwijać naszą technologię. I to nasz główny powód. Po drugie, zależy nam na tym, żeby lepiej poznawać braci i siostry Ziemi – czyli właśnie Księżyc. A trzecim argumentem jest talent naszych naukowców – Chiny muszą rozwijać zespół specjalistów  – wyjaśnił naukowiec.

Jednak prócz tych korzyści, eksperci wyjaśniają, że – Księżyc może być dobrym źródłem minerałów i energii. A ponieważ nie ma na nim powietrza, to również panele słoneczne mogłyby pracować tam bardziej efektywnie, a otrzymywana z tego energia „wsparłaby cały świat”. – Księżyc jest również tak bogaty w hel-3 – paliwo syntezy jądrowej – że problem energii na Ziemi zostałby rozwiązany na kolejnych 10 tys. lat – dodał naukowiec.

Misja ma już pierwsze sukcesy na koncie

Obecnie trwający program księżycowy Chang’e realizowany jest już od wielu lat i ma na swym koncie dwa spektakularne sukcesy – misje sond: Chang’e-1 – wystrzelonej w 2007 roku i Chang’e-2, wystrzelonej trzy lata później, które umożliwiły dokonanie szczegółowych obserwacji Księżyca z orbity.

Źródło: BBC, PAP, tm
0 0 votes
Article Rating