Naukowcy zamierzają bardziej szczegółowo przyglądnąć się chmurom piętra średniego, ponieważ obłoki, które czasem przypominają UFO, wciąż stanowią zagadkę.
Naukowcy z amerykańskiego Texas A&M University rozpoczęli badania finansowane przez NASA. Ich głównym celem jest poznanie chmur średniego piętra, które wiszą na wysokości od 2 do 7 kilometrów. Nie zostały one w pełni poznane, ponieważ przy ich formowaniu udział bierze bardzo wiele czynników.

Chmury niskiego piętra zbudowane są z kropelek wody, chmury piętra wysokiego z kryształków lodu, zaś chmury piętra średniego powstają zarówno w kropel jak i z kryształków. Te zróżnicowanie sprawia, że wciąż nie odkryliśmy w jakich warunkach mogą powstawać te chmury i tak trudno jest je sklasyfikować.

Altocumulusy są chmurami kłębiastymi, tworzącymi białawą lub szarą warstwę, składającą się z elementów w kształcie walców, zaokrąglonych brył lub płatów, rozdzielonych lub połączonych. Zbudowane są z kropelek wody, ale przy bardzo niskich temperaturach mogą tworzyć się w nich kryształki lodu. Występujące między płatami chmur przerwy nadają im wygląd podobny do sieci lub plastra miodu (na zdjęciu poniżej).

Tymczasem chmury altostratus są typowymi chmurami mieszanymi, w których obok kropelek wody znajdują się drobne płatki śniegu, dlatego mogą dawać opady mające postać smug poniżej podstawy chmury. W ciepłej porze roku opady z takiej chmury często wyparowują, nim dotrą do Ziemi, ale gdy uda im się osiągnąć jej powierzchnię, mają na ogół charakter ciągły.

Z tymi dwiema postaciami chmur problem mają meteorolodzy, ponieważ albo dają one deszcz, albo też śnieg, co ma znaczący wpływ na prognozy pogody. Zdarza się, że prognozuje się deszcz, a faktycznie pada śnieg lub na odwrót. Naukowcy nie ukrywają, że satelity meteorologiczne nowej generacji dostarczyły tak wiele cennych informacji, że wręcz zrewolucjonizowały badanie atmosfery.

Pozostaje jednak jeszcze edukacja społeczeństwa. W przedszkolu dzieci uczone są, że chmury niskie to cumulusy, a chmury wysokie to cirrusy. Tymczasem chmury średniego piętra są pomijane, a to właśnie one najczęściej są brane za UFO, przybierając soczewkowate kształty.

 

0 0 votes
Article Rating