Prawie 10 tysięcy imigrantów wjechało w piątek do Chorwacji – poinformowało w sobotę MSW tego kraju. Jest to rekordowa dzienna liczba przybyszów od dziesięciu dni, czyli od kiedy zaczęli oni napływać do tego kraju.

Chorwacja - Rekordowo dużo uchodźców na granicy -1

Poprzedni rekord padł we wtorek, było to prawie 9 tysięcy. Chorwacja po zamknięciu drogi przez Węgry stała się nową trasą tranzytu migrantów do Europy Zachodniej.

Jak sprecyzował resort, w ciągu ostatnich dziesięciu dni do Chorwacji przez Serbię przybyło w sumie 65 tysięcy migrantów uciekających przed wojną i nędzą w krajach na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Chorwacja - Rekordowo dużo uchodźców na granicy -2

160 tys. uchodźców

Serbskie władze poinformowały w piątek późnym wieczorem o cofnięciu zakazu wjazdu ciężarówek i towarów z Chorwacji. Była to reakcja na zniesienie tego samego dnia przez Chorwację restrykcji wprowadzonych na granicy z Serbią.

Szlakiem bałkańskim, przez Macedonię, przedostało się od początku roku ok. 160 tys. migrantów. Dalej zmierzali oni do Serbii, na Węgry i stamtąd do Europy Zachodniej. Do Macedonii napływali z Grecji i w mniejszym stopniu – z Bułgarii. Od czasu, gdy Węgry wzniosły na swej granicy z Serbią 175-kilometrowe ogrodzenie, szlak migracji wiedzie przez Chorwację.

Chorwacja - Rekordowo dużo uchodźców na granicy -3

UE podzieliła uchodźców

We wtorek w Brukseli szefowie MSW państw UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów – Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Kraje, które były przeciwko tej decyzji, są i tak zobowiązane ją wdrożyć i przyjąć do siebie odpowiednią liczbę migrantów. Słowacja zapowiedziała już, że tego nie uczyni, nawet ryzykując spór prawny z Komisją Europejską.

 

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating