W centrum Chorwacji wprowadzony został stan klęski żywiołowej. Wszystko za sprawą potężnej powodzi, która zalała rozległe tereny tego kraju. Powodem są opady i topniejący śnieg, który spłynął z gór. Wielu mieszkańców zostało pozbawionych dobytku całego życia.

Od kilku dni przez Chorwację przechodzi fala powodziowa. Wysoka woda dotarła już do Zagrzebia. W samej stolicy rzeka nie wylała. Niestety mniej szczęścia mieli mieszkańcy okolicznych miejscowości – tam rzeki wystąpiły z brzegów.Wylało również jezioro Jarun, położone kilka kilometrów na południowy zachód od centrum Zagrzebia. W efekcie czego podtopione zostały okoliczne parki i łąki.Służby ratunkowe we współpracy z pracownikami lokalnych samorządów od kilku dni wkładają worki z piaskiem, aby wzmocnić wały przeciwpowodziowe. W czwartek po południu do jednej z zalanych miejscowości na pomoc przybyły również siły zbrojne.

W centrum stan klęski żywiołowej

Z lokalnych mediów płynie coraz więcej doniesień o katastrofalnych skutkach powodzi. W centralnej części kraju, w komitacie żupania karlowacka, zalanych zostało wiele domów, budynków gospodarczych i upraw. Rolnicy skarżą się również, że nie udało im się uratować wielu zwierząt.

Władze postanowiły wprowadzić w tym komitacie stan klęski żywiołowej. Swoją decyzję uzasadniły ogromnymi szkodami materialnymi wywołanymi przez wysoką wodę. Dotknięte przez żywioł tereny kraju odwiedził chorwacki premier. Zapowiedział pomoc dla poszkodowanych i dalsze zabezpieczanie zagrożonych obszarów.

Podniesienie poziomu wód w części Chorwacji wywołały obfite opady i topniejący śnieg.

 
Źródło: Dnevnik.hr, tm
0 0 votes
Article Rating