Międzynarodowy zespół naukowców odkrył żyjącą najgłębiej pod ziemią stonogę. Zwierzę zostało znaleziono przez członków Chorwackiego Stowarzyszenia Biospeleologów w trzech jaskiniach w górach Welebit w Chorwacji. Zostało znalezione na głębokości 1100 m pod powierzchnią ziemi.

Chorwacja - Znaleziono stonogę, która żyje w najgłębszych jaskiniach świata, 1100 metrów pod ziemią

Stonoga znajduje się w najgłębszych jaskiniach świata. Została nazwana Geophilus hadesi, po greckim bogu podziemi.
Góry Welebit

Góry Welebit

Król podziemia

Stonogi są mięsożerne, żywią się innymi bezkręgowcami. W jaskiniach mieszkają razem z innymi zwierzętami z gatunku geophilomorphs. Te są jednak wyjątkowe, bo całe życie spędzają w grocie. Do tej pory odkryto tylko dwie stonogi, żyjące tylko w jaskiniach – Hadesa i Persefonę. Słusznie więc noszą imiona króla i królowej podziemi.

Idealny drapieżca

Nowo odkryta stonoga charakteryzuje się niezwykłymi cechami, część z nich powszechnie spotyka się u mieszkańców jaskiń. Wyposażona jest między innymi w zakrzywione pazury, którymi ściśle chwyta ofiarę i wprowadza truciznę. Idealnie radzi sobie w ciemnościach, co sprawia, ze jest jednym z najlepszych drapieżników pełzających w ciemnych grotach.

 

Wiele do odkrycia

Hades jest jednym z wielu gatunków, który mieszka w jaskiniach w górach Welbit – rozciągającym się na ponad 145 km pasmie górskim w Chorwacji. W górach tych znajdują się bardzo głębokie jaskinie, w tym Trojama – 15 na liście najgłębszych na świecie. Obszar ten jest bogaty w organizmy żywe. Naukowcy są pewni, że w jaskiniach żyje wiele nieodkrytych gatunków zwierząt.

– Kiedy pierwszy raz zobaczyłem stonogę, wygląd mnie uderzył. Od razu zorientowałem się, że jest to nieznany dotąd gatunek przystosowany do życia w jaskiniach. To zdarzenie udowodniło nam, jak mało wiemy o życiu w jaskiniach – powiedział Pavel Stoev z Muzeum Historii Naturalnej.

0 0 votes
Article Rating