Chmura miała długość kilkudziesięciu kilometrów, wyglądem przypominającym rurę albo walec utworzyła się na wschodzie Australii, na granicy stanów Nowa Południowa Walia i Queensland.

Charakterystyczna chmura to zjawisko „Chwała Poranna” (ang. Morning Glory), jeden z najbardziej niezwykłych fenomenów meteorologicznych świata. Chmura tworzy charakterystyczny wał, a jej podstawa znajduje się zwykle na wysokości około 300 metrów nad ziemią. Chmura porusza się z prędkością około 50-60 km/h, od morza w kierunku lądu. Jej długość może osiągać nawet 1000 km, rozciągając się od jednego krańca horyzontu po drugi.

Jak powstaje

Morning Glory tworzy się na styku dwóch frontów w centralnej Australii. Po zderzeniu się różnych mas powietrza powstają dwie warstwy chłodnego i ciepłego powietrza, które łączą się i wpadają w ruch wirowy tworząc chmurę-wał.

Najczęściej to zjawisko pojawia się właśnie w Australii, zazwyczaj w okresie od późnego sierpnia do wczesnego listopada, zwłaszcza w okolicach Zatoki Karpentaria i półwyspu Jork. Rodzinnym miastem niezwykłej chmury jest Burketown w Queensland, na północy kontynentu.

0 0 votes
Article Rating