Metod na walkę ze stresem jest wiele, ale jedną z najoryginalniejszych jest… tworzenie pionowych konstrukcji z kamieni bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Mistrzostwo osiągnął w tym Michael Grab – „rzeźby”, które tworzy, są fascynujące. Kiedy je oglądamy, chcemy zadać tylko jedno pytanie: jak on to robi?

Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 19

– Moje układanie zaczęło się latem 2008 roku, gdy przemierzałem Boulder Creek w Kalifornii i zobaczyłem kamienie ułożone właśnie w ten sposób. Zaciekawiło mnie, jak to możliwe, dlatego też podjąłem się próby zrobienia tego samego – przyznaje Grab.Teraz to pasja Graba. Mężczyzna praktykuje ją od wielu lat. Do tworzenia nietypowych rzeźb Grab nie potrzebuje ani grama kleju – wystarczy mu tylko ziemska grawitacja

Wydaje się to Wam nieprawdopodobne? To przeczytajcie, co ma do powiedzenia na ten temat Tomasz Rożek, fizyk i publicysta naukowy:

– Można budować konstrukcje, które na pozór nie mają prawa się utrzymać. Na przykład widelce na skraju łyżki, czy butelka z winem z skraju deseczki. Zawsze chodzi o to, żeby równowaga sił była zachowana. Czy tak jest w przypadku kamieni, tego oczywiście nie wiem. Żeby to wiedzieć, musiałbym być na miejscu – mówił w rozmowie z nami.

Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 16

Medytując z kamieniami

Twórca swoje zajęcie traktuje jako sposób na odreagowanie. Niektórzy medytują, inni uprawiają sport, a Grab układa kamienie.

– Moje zajęcie ma w gruncie rzeczy dużo wspólnego z medytacją – przyznaje. – To w żadnym stopniu nie jest łatwe, niejednokrotnie doprowadza mnie za to do tzw. szewskiej pasji – dodaje.

Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 9

„Nie próbuj. Rób”

Michael Grab w swoim życiu inspiruje się słowami mistrza Yody, jednego z bohaterów filmowej sagi „Gwiezdne Wojny”: „Nie próbuj. Rób. Albo nie rób. Nie ma próbowania” (ang. „Try not. Do. Or do not. There is no try”).

– To wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, zdolności adaptacyjnych – zaznacza Grab. – Trzeba mieć pewny, spokojny oddech i pewne dłonie. Ale to wszystko i tak niewiele znaczyłoby, gdybym stale nie ćwiczył – dodaje.

 

Inspiracja dla ludzi

Mężczyzna zdał sobie sprawę, że jego dzieła w unikalny sposób działają nie na niego, ale i na każdego oglądającego je człowieka.

– Często inspirują ludzi w piękny, magiczny sposób, utwierdzając ich w przekonaniu, że absolutnie wszystko jest możliwe – zaznacza.

Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 26 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 25 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 24 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 23 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 22 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 21 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 20 Processed by: Helicon Filter; Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 17 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 16 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 15 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 14 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 13 Michael Grab Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 11 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 10 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 8 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 7 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 6 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 5 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 4 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 3 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 2 Ciekawa technika układania kamieni bez spoiwa 1
0 0 votes
Article Rating