Dzisiaj mija 80 lat od najpotężniejszej trąby powietrznej, jaka przetoczyła się nad Polską. Opis tego katastrofalnego żywiołu można znaleźć w łamach ówczesnego pisma „Światowid”.

W Polsce najsilniejsze tornado siało spustoszenie 20 lipca 1931 roku w okolicach Lublina. Wiatr w trąbie powietrznej przekraczał 369 kilometrów na godzinę.

Wiatr zniszczył wówczas budynki o murach grubych na 50 centymetrów, przewracał stojące na szynach kolejowych załadowane wagony towarowe i powyginał konstrukcje żelazne.

Oto fragment pisma „Światowid nr 31 (364)” z 1.08.1931 roku:

Dnia 20 b.m. wieczorem zaczęło się w Lublinie chmurzyć i zerwał się porywisty wicher, który niebawem przeszedł w huragan.

Równocześnie rozpętała się burza z nawałnicą, która swoje najwyższe napięcie osiągnęła o godzinie 7-ej.

Nawałnica ta miała skutki wręcz katastrofalne i wyrządziła ogromne szkody w Lublinie i jego okolicach. O sile huraganu świadczy fakt, że dachy zrywane były z domów jak papier.

Najbardziej ucierpiała wschodnia część miasta, a zwłaszcza ulica 3-go Maja, przedmieście Tatary, Bronowice i rzeźnia miejska.

W całem mieście wybuchła panika, ludzie biegali jak oszalali, chroniąc się do bram, gdyż w powietrzu latały belki i cegły pozrzucane z domów. W okolicy gazowni trąba powietrzna zwaliła kilkudziesięciometrowy komin w młynie Blachmana.

Mocno ucierpiał również dworzec kolejowy i ulica Krochmalna, gdzie trąba powietrzna zniszczyła piękną aleję wysadzaną topolami.

Uszkodzona została także gazownia miejska, wskutek czego Lublin przez wieczór i noc pogrążony był w ciemnościach, co niezmiernie utrudniało akcję ratunkową.

Sytuację uratowała dopiero pomoc wojskowa, która dostarczyła reflektorów, przy świetle których rozpoczęto poszukiwania rannych. W majątku Tatary tuż za miastem zapaliły się wszystkie budynki, grzebiąc pod gruzami mieszkańców. Z pod rumowisk wydobyto dwa trupy i kilkunastu rannych.

Poniżej znajduje się fragment pisma „Światowid” z omawianego wydarzenia

Fragment pisma Światowid nr 31 (364)” z 1 sierpnia 1931 roku.

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating