Minęło 20 lat od czasu gigantycznej erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach i uderzenia w region tajfunu. Jedna z największych obserwowanych erupcji spowodowała ochłodzenie klimatu, ale nie wszędzie.

Gigantyczny wybuch wulkanu Pinatubo na Filipinach w dniu 12 czerwca 1991 roku miał wielki i dość nieoczekiwany wpływ na cały ziemski klimat.

Odczuła go nawet Europa. Erupcja Pinatubo jest analizowana z różnych punktów widzenia.

Grupa naukowców, której przewodził Georgij Stenchikov z Rutgers University z USA, opisała, jak siarczanowe aerozole z filipińskiego wulkanu zaburzyły na dwa lata krążenie powietrza w polarnej strefie naszej półkuli.

Utworzył się tam olbrzymi wir zwany Oscylacją Arktyczną, który tak zakręcił zimnym powietrzem nad biegunem, że nie mogło ono przedrzeć się na południe.

Dzięki temu zimy w Europie były w 1992 i 1993 roku znacznie cieplejsze niż zwykle. Pinatubo ochronił nas wtedy przed falami arktycznych mrozów.

Do atmosfery ziemskiej dostało się od 15 do 30 milionów ton dwutlenku siarki. Planetę otaczała warstwa popiołu, która spowodowała spadek średniej temperatury o 0,5 stopnia oraz degradację warstwy ozonowej. 1992 rok zapisał się dzięki temu jako najchłodniejszy od lat 70. ubiegłego wieku.

Jak sądzą naukowcy wulkan wpływał na pogodę jeszcze zanim wybuchł, za pomocą emitowanych gazów, przynosząc w różnych częściach świata fale upałów i susze.

Jednak przed 20 laty doszło też do wyjątkowo zabójczego zbiegu okoliczności. W filipińską wyspę Luzon, w momencie jednej z największych erupcji w historii ludzkości, uderzył tajfun Yunya. Spotęgowana moc wulkanu i tajfunu pozbawiła życia setki ludzi.

Wszystko zaczęło się na początku czerwca, kiedy w rejonie wulkanu Pinatubo doszło do całej serii potężnych trzęsień ziemi. Zdecydowano się wówczas ewakuować ludność z najbardziej zagrożonej strefy.

W powietrze zaczął się wzbijać popiół wulkaniczny, który z czasem przenoszony był przez wiatr na wody Pacyfiku. Gorące powietrze nad Filipinami stało się przyczyną powstania olbrzymiej chmury burzowej, która 11 czerwca przeistoczyła się w cyklon tropikalny.

Formacja powoli przemieszczała się na północ w kierunku wyspy Luzon, gdzie 12 czerwca doszło do gigantycznej erupcji wulkanu Pinatubo. W tym samym czasie chmury tajfunu, który zdecydowanie przybrał na sile, przysłoniły niebo nad wyspą Luzon i wulkanem.

Zrobiło się tak ciemno jak w samym środku nocy, jedynie błyskawice rozświetlały mrok. Z chmur zaczął lać deszcz, który wymieszany był z gęstym popiołem wulkanicznym. Padało tak mocno i długo, że doszło do powodzi i obsunięć ziemi, które zniszczyły wiele miejscowości.

Ludzie mieli odciętą drogę ucieczki, dlatego wielu z nich potopiło się. 13 czerwca wiatr na Luzon osiągnął prędkość aż 195 kilometrów na godzinę. Ludność była przerażona potęgą zjawisk i ich niszczycielskim obliczem.

Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby dwa żywioły szalały w jednym czasie. 17 czerwca tajfun Yunya osłabł i zanikł nad rejonem Tajwanu, zaś wulkan Pinatubo emitował chmurę popiołu jeszcze przez kilka następnych dni.

Bilans tajfunu i wulkanu okazał się dramatyczny, ponieważ śmierć poniosło około 800 osób, tysiące zostało rannych, a zniszczeniu uległo 80 tysięcy domostw z których ewakuowano 200 tysięcy ludzi. Wielu ciał nie udało się odnaleźć, ponieważ spoczęły pod zwałami błota.

Źródło: twojapogoda.pl