Mieszkańcy Ziemi nie mają szansy podziwiać Księżyca z innej perspektywy, niż z powierzchni Błękitnej Planety. Naukowcy z NASA przygotowali niezwykłą animację, przedstawiającą naszego satelitę z zupełnie innej strony.

Ciemna strona Księżyca

Badacze z amerykańskiej agencji kosmicznej zebrali terabajty danych dzięki Księżycowemu Orbiterowi Rozpoznawczemu (Lunar Reconnaissance Orbiter – LRO). Zgromadzone materiały pozwoliły stworzyć animację przedstawiającą naszego satelitę z zupełnie innej perspektywy.

Niewidoczna strona Księżyca

Księżyc oddalony jest od naszej planety o około 384 403 km. Dlatego możemy go podziwiać w dalekiej perspektywie podczas pogodnych nocy. Znajduje się w zsynchronizowanej rotacji względem Ziemi, więc z powierzchni naszej planety widzimy tylko jedną stronę satelity (strona widoczna). Druga połowa (niewidoczna)jest całkowicie pozbawiona mórz księżycowych. Nie ma tam ciemnych plam. Pokryta jest kraterami różnej wielkości. Została uchwycona w 1959 roku przez radziecką sondę Łuna 3.

Wciąż obserwuje się niewielkie odchylenia Księżyca (libracje). Z Ziemi widzimy około 59 proc. jego powierzchni.

 

Badanie topografii

Zadaniem sondy LRO jest m.in. badanie powierzchni naszego satelity z odległości około 50 km i dostarczanie informacji na temat potencjalnych miejsc do lądowania na jego powierzchni. Maszyna została wprowadzona na orbitę w czerwcu 2009 roku. Całkowity koszt misji szacowany LRO jest na 504 miliony dolarów.

0 0 votes
Article Rating