DELO, firma z Bawarii produkująca kleje przemysłowe, ustanowiła nowy rekord Guinnessa. Za pomocą 12 g kleju stworzonego specjalnie na tę okazję na godzinę zawieszono metr nad ziemią ważącą 17,5 t ciężarówkę.

Podczas widowiskowej akcji Niemcy wykorzystali dźwig przemysłowy i 4 aluminiowe cylindry o średnicy puszki na napoje, które do każdego z czterech kół pojazdu przyklejono za pomocą 3 g odpornego na bardzo wysokie temperatury DELO MONOPOX.

DELO zdecydowało się na próbę bicia rekordu, by udowodnić, że oferowane przez firmę kleje cechują się nie tylko dużą szybkością wiązania i wszechstronnością, a i imponującą wytrzymałością.

Wydarzeniu kibicowało ok. 600 pracowników DELO i 2 lokalnych polityków. Zgodnie z wymogami Księgi, klej nie mógł być dostępny w handlu, a obszar klejenia nie powinien przekraczać 40 cm2. Ciężar miał wisieć metr nad ziemią przez godzinę (czas mierzono za pomocą stoperów działających z dokładnością do 1/100 s).

Poprzedni rekord ciężaru utrzymanego nad ziemią dzięki klejowi wynosił 16,3 t, co oznacza, że zespół z Niemiec poprawił go aż o 7%. Uzyskany obszar klejenia wynosił 39,8 cm2, a siła działająca na przednie połączenia – 43,1 N/mm2.

Na stronie internetowej DELO można też przeczytać, że w 2013 r. do podniesienia 16,3 t nie wykorzystano de facto kleju strukturalnego, ale stopiony polieteroeteroketon (ang. polyether ether ketone, PEEK).

Pierwszy rekord w tej kategorii ustanowiono w 2007 r. Niewiele brakowało, a nic by z tego nie wyszło, gdyż przy pierwszym podejściu przytwierdzony klejem uniwersalnym 3,9-t pikap spadł po minucie na ziemię. Powiodła się dopiero 2. próba.

 

 

 

Źródło: DELO, kopalniawiedzy
0 0 votes
Article Rating