Co najmniej jedna trzecia pokrywy lodowej w Himalajach oraz w Hindukuszu może rozpuścić się z powodu wzrostu globalnej temperatury – wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodowy zespół naukowców.

W Himalajach i w Hindukuszu znajdują się między innymi Mount Everest i K2 – jedne z najwyższych szczytów świata. Jak wynika z raportu przygotowanego przez 210 naukowców z Międzynarodowego Centrum Zintegrowanego Rozwoju Obszarów Górskich (International Centre for Integrated Mountain Development, ICIMOD), co najmniej jedna trzecia lodu w tym regionie rozpuści się do 2100 roku. Dojdzie do tego nawet wtedy, gdy rządy na całym świecie podejmą zdecydowane kroki, by ograniczyć globalne ocieplenie zgodnie z Porozumieniem paryskim z 2015 roku.

 

Z lodowego świata w gołą skałę

– To kryzys klimatyczny, o jakim nie słyszeliśmy – powiedział Philippus Wester z ICIMOD, jeden z autorów raportu. – Globalne ocieplenie zmierza do tego, by zmienić ten pokryty lodem świat w gołą skałę w ciągu jednego wieku – dodał.

Pozostałe dwie trzecie pokrywy lodowej mogą zniknąć, jeśli rządom państw na świecie nie uda się zmniejszyć emisji gazów cieplarnianych w tym wieku.

– To mnie martwi najbardziej – powiedział Wester w rozmowie z agencją Reutera.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)

Topnienie ma wpływ na ludzi

Region zagrożony topnieniem pokrywy lodowej rozciąga się na obszarze ośmiu krajów: Afganistanu, Bangladeszu, Bhutanu, Chin, Indii, Mjanmy, Nepalu i Pakistanu.

Naukowcy dowodzą, że topnienie lodu wpłynie na uprawy rolników z regionów wokół rzek: Jangcy, Mekong, Indus oraz Ganges. Podczas pory suchej korzystają oni z wody spływającej do rzek. Zaburzenie w korytach tych rzek może przynieść także straty w pozyskiwaniu energii wodnej oraz zwiększyć ryzyko schodzenia lawin błotnych.

Jak podkreślają autorzy, do tej pory to mieszkańcy małych państw wyspiarskich, które mogą niebawem zniknąć z powierzchni Ziemi, byli najbardziej narażeni na skutki globalnego ocieplenia. Okazuje się jednak, że regiony górskie są narażone na zmiany klimatyczne w podobnym stopniu.

 

 

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating