Co piąty z 380 tysięcy gatunków roślin na planecie może zniknąć. Do takiego wniosku doszły brytyjscy badacze.

Badacze z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody odkryli, że 22% wszystkich roślin jest zagrożonych. Dwie trzecie przypadków spowodowane są działalnością człowieka.

„Człowiek spustoszył ziemię dla rolnictwa, zbiera pewne rośliny, ale szkodzi w ten sposób innym roślinom. Przez wyrąbywanie drzew tracimy olbrzymie masywy lasów tropikalnych” – mówi Eimear Nick Lugada, pracownik Królewskich Ogrodów Botanicznych.

Analiza zagrożenia roślin została przeprowadzona po raz pierwszy, i zdaniem badaczy zostanie podstawą dla oceny wysiłków skierowanych na zachowanie natury. Obiektami badań było 1500 roślin z każdego gatunku.

„Jesteśmy zależni od roślin, dostajemy od nich tlen do oddychania, jedzenie, nawej jeżeli człowiek nie jest wegetarianinem, wszystkie rodzaje żywności w ten czy inny sposób produkuje się dzięki roślinom. Jest to część naszej gospodarki naturalnej. Nie spodobało się nam wszystkim, gdy zbankrutowały banki. Musimy więcej uważać na naszą naturalną gospodarkę i zasoby, które nie da się odnowić tak, jak banki”, – zaznaczył Eimear Nick Lugada, prawcownik Królewskich Ogrodów Botanicznych.

Wyniki badań zostały przedstawione przed konferencją ONZ, która odbyła się w październiku 2010 roku w mieście Nagoja.

 

0 0 votes
Article Rating