Co najmniej sześć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w nocy z piątku na sobotę w wyniku wybuchu paniki podczas koncertu w dyskotece we włoskiej miejscowości Corinaldo w pobliżu Ankony – poinformowali strażacy. Jak ustaliła miejscowa prokuratura, na koncert sprzedano około 530 biletów więcej niż wynosi pojemność sali. W lokalu wybuchła panika, prawdopodobnie z powodu rozpylenia substancji podrażniającej drogi oddechowe.

W dyskotece na koncercie rapera Sfera Ebbasta, nazywanego „królem rapu” było – jak się ocenia – około tysiąca osób. Do tragedii doszło około godziny 1 w nocy.

Jak poinformowała Monica Garulli, szefowa prokuratury w Ankonie, ustalono, iż na koncert sprzedano około 1400 biletów, podczas gdy pojemność lokalu to 870 miejsc.

Ofiary śmiertelne to pięcioro nastolatków i matka jednej z uczestniczek koncertu. Ludzie zadeptali się w tłoku w chwili, gdy wszyscy rzucili się do ucieczki.

Jak poinformowała na Twitterze straż pożarna, prawdopodobną przyczyną zdarzenia było rozpylenie w pomieszczeniu dyskoteki substancji drażniącej drogi oddechowe.

Śledztwo prokuratury

– Tańczyliśmy czekając na rozpoczęcie koncertu, kiedy poczuliśmy drażniący zapach. Zaczęliśmy biec w kierunku wyjść ewakuacyjnych, ale były zamknięte. Bramkarze powiedzieli nam abyśmy zawrócili – powiedział przewieziony do szpitala w Ankonie 16-letni uczestnik koncertu.

Wezwano wówczas straż pożarną, która ewakuowała uczestników koncertu. Prokurator poinformowała w sobotę, że liczba sprzedanych biletów jest przedmiotem śledztwa. Sprawdzany jest również stan trzech wyjść bezpieczeństwa, zwłaszcza małego pomostu, z którego spadli niektórzy uczestnicy koncertu w czasie ucieczki z lokalu. Przesłuchano także właścicieli lokalu.

Wicepremier Luigi Di Maio oświadczył, że „jako rząd wyjaśnimy dynamikę zdarzenia, czy przestrzegano wszystkich norm bezpieczeństwa i ustalimy winnych”. Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział, że uda się do Corinaldo i odwiedzi rannych w szpitalu.

Podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie za ofiary tragedii w klubie modlił się papież Franciszek.

– Zapewniam o mojej modlitwie za nastolatków i matkę, którzy zginęli tej nocy w dyskotece w Corinaldo koło Ankony, a także za wielu rannych – powiedział zwracając się do tysięcy wiernych zebranych na południowej modlitwie.


 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating