Cygnus X-1 to potężna czarna dziura znajdująca się w pobliżu aktywnych formacji gwiazd Drogi Mlecznej. Ma aż 700 lat świetlnych średnicy. Naukowcy NASA wyjaśniają, co przedstawia ilustracja powstała dla zobrazowania ich ustaleń. Cygnus X-1 zjada na niej gigantyczną gwiazdę.
Cygnus X-1 miał powstać miliony lat temu po upadku innej wielkiej gwiazdy. Teraz ta czarna dziura ma wchłaniać towarzyszącą mu ogromną, niebieską gwiazdę.
Proces ten ilustruje powyższy obrazek. Dookoła czarnej dziury utworzył się wirujący dysk o średnicy ok. 700 lat świetlnych. Poprzez niego gwiazda jest wchłaniana.
Rysunek powstał po przeanalizowaniu przez astronomów NASA informacji przekazywanych z teleskopów roentgenowskich, radiowych i optycznych. Dzięki obecnemu rozwojowi technologii naukowcy mogli z niespotykaną dotąd precyzją odtworzyć obecną sytuację przy Cygnus X-1.
Chandra X-ray z Cygnus X-1 (chandra.si.edu)
Nie jestem znawcą w temacie, ale nie przesadzacie z tymi wymiarami dysku: „700 lat swietlnych” !!! Przy czym odległość od nas tego układu podwójnego to ok. 6070 ly, a obiekty te obiegają sie w odległości 0,2 j.a. Słońce przy tym to jak przyszcz na d..( widziane z ziemi), jakieś 13 tarcz słońca. Aha jeszcze jedno, dlaczego żeby coś napisać lub nawet skopiować ze strony muszę wyłączać javascript.Pozdrawiam
Do pisanie nie potrzebna jest obsługa javy, a strona jest zabezpieczona przed kopiowaniem.