Mieszkańcy Indii już odczuwają siłę zbliżającego się dopiero cyklonu Nivar. Obfite opady deszczu zalały drogi, są też połamane drzewa i uszkodzone domy. Ewakuowano do tej pory ponad dwa tysiące osób.

Cyklon Nivar ma prawdopodobnie wejść na ląd w nocy ze środy na czwartek lokalnego czasu (25/26 listopada) – podał Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD). Prognozowane są ulewne opady deszczu oraz silny wiatr z prędkością 120 kilometrów na godzinę i z porywami dochodzącymi do 150 km/h.

Ale mieszkańcy miasta Ćennaj w południowo-wschodniej części kraju już w środę zmagają się ze skutkami żywiołu. Deszcz zalał drogi, silny wiatr połamał drzewa i wyrwał linie energetyczne.

Jak przekazał IMD, uszkodzone są domy i drogi oraz pola uprawne wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża.

 

Setki ewakuowanych

Mieszkańcy przenoszeni są z nisko położonych terenów w pobliżu rzeki Adyar. Na razie ewakuowano ponad 2700 osób. Przygotowywanych jest 150 schronisk. W gotowości jest 1200 członków krajowej agencji do spraw przeciwdziałania katastrofom (NDRF).

Edappadi K. Palaniswami, premier stanu Tamilnadu, gdzie leży Ćennaj zarządził wstrzymanie kursowania komunikacji miejskiej. Zalecił rybakom, aby nie wyruszali w morze oraz poprosił ludzi o pozostanie w domach.

Lotnisko w Ćennaj ma być zamknięte do godziny 7 rano czasu lokalnego w czwartek 26 listopada.

 

Źródło: Reuters, JTWC
0 0 votes
Article Rating