Pożar udało się ugasić w odległości zaledwie pięciu kilometrów od miejsca składowania odpadów radioaktywnych – oświadczył w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Pożar wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchł we wtorek w południe. Zdaniem ukraińskich władz las został „celowo podpalony”.

Czarnobyl, Ukraina - Pożar lasu udało się ugasić zaledwie pięć kilometrów od miejsca składowania odpadów radioaktywnych

– Charakter pożaru wskazuje na to, że przyczyną było celowe podpalenie, ponieważ ogień wybuchł w kilku miejscach jednocześnie – powiedział Mykoła Czeczotkin z Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Przypuszczenia te potwierdził szef MSW Arsen Awakow, który napisał na Facebooku: „Pojawia się uzasadnione podejrzenie, że było to podpalenie”.

Ukraińskie portale przypominają, że pożar wokół Czarnobyla wybuchł w czasie odbywającego się w Kijowie szczytu Ukraina-Unia Europejska, na którym debatowano m.in. o wsparciu finansowym budowy sarkofagu nad zniszczonym czwartym reaktorem elektrowni w Czarnobylu.

„Goście konferencji przypomnieli władzom w Kijowie, że na budowę sarkofagu otrzymały sześć miliardów euro. Będą tez kolejne transze, w wysokości 1,8 mld euro” – napisał portal ukraińskiego tygodnika „Korrespondent”.

Czarnobyl, Ukraina - Pożar lasu udało się ugasić zaledwie pięć kilometrów od miejsca składowania odpadów radioaktywnych 2

„Sytuacja jest pod kontrolą”

Władze w Kijowie zapewniają, że sytuacja wokół elektrowni „jest pod kontrolą, a poziom napromieniowania nie przekracza dopuszczalnej normy”.

Ekipy ratownicze ewakuowały mieszkańców kilku zagrożonych żywiołem wiosek w strefie skażonej. Po awarii w Czarnobylu w 1986 r. ludzi wysiedlano z 30-kilometrowej strefy wokół elektrowni, jednak wielu postanowiło wrócić do swoich domów.

Pożar w Puszczy Czarnobylskiej jest dogaszany i nie rozprzestrzenia się, jednak ognia nie udało się jeszcze zdławić do końca. Na miejscu nadal pracują strażacy, którzy likwidują pojawiające się w różnych miejscach ogniska zapalne. Sytuację utrudnia wiatr. Ogień przerzuca się na drzewa. W niektórych miejscach płonie trawa.

Teren wokół elektrowni  patrolują żołnierze Gwardii Narodowej.

Czarnobyl, Ukraina - Pożar lasu udało się ugasić zaledwie pięć kilometrów od miejsca składowania odpadów radioaktywnych 3

„Największy pożar od 1992 r.”

Pożar w Puszczy Czarnobylskiej wybuchł we wtorek w południe.

Żywioł objął ok. 400 powierzchni. – Takiego pożaru nie mieliśmy w kraju od lat – mówił premier Arsenij Jaceniuk, który przybył na miejsce akcji ratunkowej. – Jest to największy pożar od 1992 roku – podkreślił szef rządu.

W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy elektrowni w Czarnobylu. Doszło do niej 26 kwietnia 1986 r. w wyniku wybuchu czwartego reaktora.

 

0 0 vote
Article Rating