To niewiarygodne, ale prawdziwe. Używanie smartfonów i tabletów przekształca budowę naszego ciała. Naukowcy odkryli, że młodym ludziom pod wpływem używania współczesnych urządzeń elektronicznych rosną z tyłu czaszki małe „różki„.

Kostne ostrogi powstają z powodu… długotrwałego trzymania głowy pochylonej w dół. Taka pozycja przenosi ciężar z kręgosłupa na mięśnie z tyłu głowy. To z kolei powoduje, że w miejscu lokalnych ścięgien i więzadeł wyrastają kości.

Badacze z Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża (University of the Sunshine Coast) w australijskim Queensland przekonują, że za zmiany odpowiada nagminne korzystanie przez młodsze roczniki ze sprzętów w rodzaju smartfonów i tabletów.

Badacze podkreślają, że ich ustalenia to pierwszy dowód na anatomiczne dostosowanie naszych ciał do współczesnej technologii. Lekarze przestrzegają z kolei przed „sms-owym karkiem” i leczą „sms-owe kciuki”. Jeden z badaczy, którzy odkryli „smartfonowe rogi”, David Shahar, mówi, że ta deformacja może powodować chroniczne bóle głowy i góry pleców oraz karku.

Inny członek zespołu z Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża – Mark Sayers – przekonuje, że różki same w sobie nie są tu najgorszym problemem: są one prawdopodobnie symptomem o wiele groźniejszych zmian.

We wcześniejszym artykule (z 2016 roku) ci sami badacze przedstawili zdjęcia rentgenowskie czaszek 218 osób w wieku od 18 do 30 lat. „Smartfonowe różki” widniały na aż 41% fotografii! Deformację miało więcej młodych mężczyzn niż kobiet.

Narośle powstają długo, wiadomo więc, że ich posiadacze musieli spędzać mnóstwo czasu nad tabletami i smartfonami od wczesnego dzieciństwa, wyjaśnia David Shahar.

Australijski naukowiec namawia też do potraktowania walki z wadami postawy jako społecznego priorytetu – takiego jak dawniej batalia o higienę jamy ustnej. Szkoły – jego zdaniem – powinny uczyć dzieci zachowywania właściwej postawy ciała i prostych ćwiczeń.

 

 

 

Źródło: Washingtonpost.com, superstacja, https://beta.ctvnews.ca/national/health/2019/6/20/1_4474876.amp.html

 

0 0 votes
Article Rating