W amerykańskim Danbury w stanie Connecticut lekarze usunęli pacjentce guza jajnika. W tej operacji nie byłoby nic specjalnego, gdyby nie fakt, że nowotwór ważył prawie 60 kilogramów.

To jeden z największych guzów jajnika, który udało się z sukcesem usunąć. Operacja trwała 5 godzin, a przeprowadzało ją łącznie 24 osoby.

U 38-letniej pacjentki guz urósł w ciągu dwóch miesięcy. Każdego tygodnia jego masa zwiększała się o 4 kilogramy i z czasem uniemożliwił on prawidłowe funkcjonowanie. Nowotwór zaczął naciskać na przewód pokarmowy, co uniemożliwiło kobiecie normalne jedzenie, dlatego była ona bardzo wychudzona.

Mogę się spodziewać 10-kilogramowego guza jajnika, ale 60 kilogramowy jest bardzo rzadki. Kiedy spotkałem pacjentkę, była wyjątkowo niedożywiona, bo guz naciskał na jej przewód pokarmowy. Przez wielkość guza była zmuszona korzystać z wózka inwalidzkiego. Chcieliśmy jej pomóc i wiedziałem, że możemy to zrobić – mówi dr Vaagn Andikyan z Danbury Hospital.

Zespół usunął guz i jednocześnie zrekonstruował brzuch, żeby zmniejszyć liczbę operacji u pacjentki. Lekarze zdecydowali się też usunąć jej drugi jajnik.

Kobieta po dwóch tygodniach wyszła ze szpitala.

Źródło: rmf24, Reuters
0 0 votes
Article Rating