Duński archeolog amator znalazł krzyżyk, który – zdaniem ekspertów – może „zmienić historię chrześcijaństwa”. Krzyżyk ma prawdopodobnie 1100 lat, a to oznacza, że jest datowany z czasów zanim chrześcijaństwo „dotarło” do Danii.

Krzyżyk znaleziony w Danii ma prawdopodobnie 1100 lat

Krzyżyk znaleziony w Danii ma prawdopodobnie 1100 lat

Dennis Fabricius Holm używając detektora metalu znalazł krzyż w miejscowości Aunslev na wyspie Funen. Swoim odkryciem pochwalił się na Facebooku.

To sensacyjne odkrycie datowane na pierwszą połowę X wieku. Podobną figurę znaleziono wcześniej w Birka w Szwecji. Pochodziła z tego samego okresu – powiedziała Malene Refshauge Beck, archeolog z muzeum Østfyns Museer.

Do tej pory za pierwszym wizerunek Chrystusa, a więc także za znak pojawienia się chrześcijaństwa w wikińskiej Danii, uważano kamień runiczny z Jelling. Widnieje na nim napis z 965 roku oraz wizerunek Jezusa na krzyżu. Został wzniesiony na pamiątkę przyjęcia chrztu przez króla Haralda Sinozębego.

Kamień runiczny z Jelling/ Schulz, H. /PAP/EPA

Kamień runiczny z Jelling/ Schulz, H. /PAP/EPA

Odkrycie krzyża oznacza, że musimy ponownie rozważyć, kiedy chrześcijaństwo dotarło do Danii. Osoba, która nosiła go na szyi, musiała wyznawać tę wiarę – dodaje Beck.

Krzyż ma 4 cm długości i waży 13 gramów. Prawdopodobnie należał do wikińskiej kobiety.

Krzyżyk znaleziony w Danii ma 4 cm długości, prawdopodobnie pochodzi sprzed1100 lat

Krzyżyk znaleziony w Danii ma 4 cm długości, prawdopodobnie pochodzi sprzed 1100 lat

Krucyfiks zostanie poddany badaniom. Zanim to jednak nastąpi w okresie świąt wielkanocnych będzie można go podziwiać w Muzeum Wikingów w Ladby.

 

Źródło: rmf24.pl

 

0 0 votes
Article Rating