Co najmniej 51 uczennic szkoły z internatem w stanie Jobe w północno-wschodniej Nigerii uznaje się za zaginione po poniedziałkowym ataku na szkołę, przeprowadzonym przez Boko Haram. Ta islamistyczna organizacja terrorystyczna w przeszłości wielokrotnie dokonywała już porwań dziewczynek.

Bojownicy Boko Haram napadli na szkołę w Dapchi w poniedziałek wieczorem. Byli wyposażeni w ciężką broń. Wielu uczennicom i członkom personelu udało się uciec i ukryć w okolicy, ale jak dotąd nie odnalazło się 51 dziewczynek – powiedział przedstawiciel władz lokalnych cytowany przez BBC.

Agencja Reutera, powołując się na dwa niezależne źródła, pisze o 91 zaginionych – tyle dziewcząt było nieobecnych w szkole we wtorek.

Według naocznego świadka z sąsiedniej wioski Gumsa, zanoszące się płaczem i wzywające pomocy dziewczynki wywiezione zostały trzema pojazdami Tata. Reuters nie był w stanie zweryfikować prawdziwości tej relacji.

Przedstawiciel policji stanowej Sumonu Abdulmaliki we wtorek zaprzeczał, jakoby Boko Haram uprowadziło dziewczynki, i twierdził, że porwane zostały trzy osoby w pobliskiej miejscowości Gaidam.

Według nauczyciela z zaatakowanej szkoły, terroryści byli zainteresowani głównie łupami w postaci zapasów żywności. Jeden z mieszkańców powiedział, że napadli też na miejscowy sklep.

 

Boko Haram, czyli „zachodnia edukacja jest zakazana”

W 2014 roku organizacja, której nazwa oznacza „zachodnia edukacja jest zakazana”, porwała 270 uczennic z miejscowości Chibok. Około 60 dziewcząt uciekło wkrótce po uprowadzeniu, a w ubiegłym roku doszło do uwolnienia ponad stu, ale pozostałe są nadal przetrzymywane przez Boko Haram w nieznanym miejscu.

Dapchi położone jest 275 km na północny wschód od Chibok.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii od 2009 roku zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

 

 

 

 

Źródło: rmf24, PAP, https://todaynewsafrica.com/94-schoolgirls-missing-boko-haram-attack-nigeria/terrorism/
0 0 votes
Article Rating