Mieszkańcy miasta Darling Downs obserwują na rzece Condamine bąble na wodzie. Naukowcy już wiedzą, co jest przyczyną nietypowego zjawiska.

Darling Downs, Australia - Duże ilości metanu wydobywają się spod dna rzeki Condamine -3

Na rzece Condamine w stanie Queensland w Australii powstają tajemnicze bańki pękające na powierzchni. W okolicach rzeki cuchnie martwymi rybami. Zdjęcia nietypowego zjawiska zostały opublikowane przez właściciela działki położonej niedaleko rzeki i miasta Darling Downs.

Darling Downs, Australia - Duże ilości metanu wydobywają się spod dna rzeki Condamine -2

Rozpoczęto wydobycie węgla

John Jenkyn, właściciel działki powiedział, że bulgotanie może się pogorszyć, ponieważ w okolicy rozpoczęto wydobycie pokładów węgla. Mężczyzna obwinia właśnie procesy górnicze, że wydobywanie się łatwopalnego metanu z dna rzeki. Jenkyn, aby udowodnić swoją teorię, wszedł do rzeki i podpalił powierzchnię wody. Na zdjęciach widać dwa żywioły – ogień i wodę.

Zrobione zdjęcia opublikował na Facebooku w niedzielę. Pod zdjęciami wypowiedziało się mnóstwo osób, które twierdzą, że w ostatnich miesiącach czuć było w tym regionie nieprzyjemny, rybi zapach. Wypowiedzieli się również świadkowie, którzy napotkali śnięte ryby.

Darling Downs, Australia - Duże ilości metanu wydobywają się spod dna rzeki Condamine -1

Ogromny problem

Już w 2012 roku problem wydobywającego się metanu z dnia rzeki był zgłaszany. Niestety władze umorzyły dochodzenie, ponieważ było za mało informacji o źródłach wycieku metanu.

Profesor Damian Barrett, naukowiec interesujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem gazu powiedział, że sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według badacza, metan przedostaje się na powierzchnię z małej szczeliny w dnie cieku. Mogła ona powstać przez tak zwane szczelinowanie hydrauliczne, które zazwyczaj ma powiększyć szczeliny, żeby zwiększyć wydajność wydobycia. Jest to bardzo kontrowersyjna metoda. Część ekspertów twierdzi, że takie wydobycie surowców, może zanieczyszczać wody gruntowe i powierzchniowe.

Źródło: dailymail.co.uk, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating