Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) zaprosiła do składania wniosków dotyczących wykorzystania mózgów owadów do kontrolowania robotów. Technologia ma pomóc w stworzeniu nowej jakości sztucznej inteligencji.

DARPA finansowała pierwsze projekty związane z powstaniem Internetu, jednak ta amerykańska agencja rządowa zajmuje się również technologią wojskową dla Departamentu Obrony. Według najnowszych planów, w przyszłości mogą powstać inteligentne roboty.

Badania układu nerwowego mikroskopijnych błonkówek mogą przyczynić się do postępu w pracach nad samoświadomą SI (fot. Alexey A. Polilov)

DARPA przeznaczyła 1 mln dolarów na rozwój sztucznej inteligencji, która wykorzysta mózgi owadów. Insekty posiadają ściśle zaprogramowane działania i często reagują na proste bodźce – to właśnie ten element ma pomóc w stworzeniu nowej technologii.

Na początku naukowcy otrzymają za zadanie dokładnie zbadania owadów, by następnie stworzyć platformę, która w przyszłości pozwoli wykorzystać architekturę mózgów do wykreowania bardziej wydajnej sztucznej inteligencji.

Już w ubiegłym roku pojawiły się plany wyprodukowania interfejsu dla mózgów-komputerów, które mogą zaprogramować mózgi żołnierzy, więc wiele na to wskazuje, że DARPA zamierza w tym wypadku wykorzystać owady.

Zdjęcie ilustracyjne.

Kluczem jest w tym wypadku instynkt, ponieważ to właśnie on odpowiada za wykonywanie prostych zadań, z którego mogą podobno czerpać roboty i zająć się odpowiednimi wyzwaniami – jest to oczywiście koncepcja, ale jak widać DARPA ma ciekawy plan, który w przyszłości może odegrać znaczącą rolę w naszym życiu.

 

 

 

Źródło: https://futurism.com/darpa-wants-conscious-robots-insect-brains, ppe

 

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating