Eksperymentalny robot budowany za pieniądze amerykańskiego wojska opanował sztukę skakania nad przeszkodami. Urządzenie nazywane przez twórców „Gepardem”, w porównaniu do prawdziwych gepardów jest delikatnie rzecz biorąc mało sprawne, ale i tak w świecie robotów przesuwa granice możliwości.

DARPA - Mechaniczny gepard przeskakuje przeszkody

Gepard, a dokładniej jego drugie wcielenie oznaczone numerem 2, jest budowane przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu MIT. Pieniądze daje DARPA, czyli organizacja amerykańskiego wojska zajmująca się rozwojem futurystycznych technologii, które potencjalnie mogłyby kiedyś znaleźć zastosowanie na polu bitwy.

Jedną z głównych technologii, które chce doskonalić Pentagon, są roboty. Według długofalowych strategii to właśnie zaawansowane i samodzielne maszyny bojowe mają dać USA przewagę nad rywalami w przyszłości.

Budowany przez naukowców z MIT robot służy osiągnięciu tego celu. Gepard jest eksperymentem, służącym do testowania coraz bardziej zaawansowanych sposobów poruszania się robotów. Jego ruchy są wzorowane na prawdziwych gepardach i zoptymalizowane pod kątem biegania. W przyszłości być może tak będą się przemieszczać małe roboty-zwiadowcy.

Dotychczas Gepard opanował sztukę swobodnego biegania, skręcania i wstawania po upadku. Teraz „nauczył się” też skakania. Zespół z MIT pokazał nagranie, na którym robot samodzielnie rozpoznaje stojące na swojej drodze przeszkody, ocenia czy może je przeskoczyć i decyduje jakie musi wykonać ruchy, aby to zrobić.

0 0 vote
Article Rating