Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 uderzyło w zachodnią prowincję TurcjiDenizli. Wstrząsy uszkodziły około 50 budynków, 3 osoby zostały ranne, nie ma doniesień o ofiarach.

Pierwsze, umiarkowanie silne trzęsienie ziemi wystąpiło w środę o godzinie 6:34 UTC (9.34 lokalnego czasu). Później odnotowano słabsze wstrząsy wtórne. Epicentrum wstrząsów zlokalizowano w odległości 18 kilometrów na wschód od Acipayam, natomiast hipocentrum na głębokości 10 kilometrów. Trzęsienie ziemi było odczuwalne w całym regionie Morza Egejskiego.

Zniszczenia po trzęsieniu

Hulusi Sevkan, burmistrz Acipayam, przekazał lokalnej stacji telewizyjnej, że nie ma doniesień o ofiarach.

– To jest najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie czułem. Byłem na zewnątrz, ale wszystko mocno się trzęsło – relacjonował agencji Rutera Sahin Agah, mieszkaniec Acipayam, który był w pobliżu epicentrum.

– Widziałem spadające dachówki i cegły. W budynkach są pęknięcia. Nie widziałem żadnego zawalonego budynku – dodał.

Trzęsienie zniszczyło około 50 budynków i powaliło cegły i płytki na ziemię w dzielnicach Yeniköy, Karahöyük, Uçarı i Gedikli, powiedział urzędnik, ostrzegając obywateli, aby nie wchodzili do uszkodzonych budynków.

Muharrem Gezi, mieszkaniec Yenikoy, przekazał, że w jego wiosce straty były niewielkie. – Widziałem, jak niektóre kominy i dachówki spadały na ulice – tłumaczył.

 

Aktualizacja:

W miarę silne, ale głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło w Vanuatu, magnituda 6.2, głębokość 125 km.

EMSC

 

W poniedziałek napisałem:

…szczyt największego wystąpi w środę 20 marca przed południem.

Między 18, a 22 marca wystąpią silne oddziaływania magnetyczne, może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

 

 

Źródło: Reuters, USGS, EMSC, tvnmeteo, https://www.dailysabah.com/turkey/2019/03/20/magnitude-55-earthquake-strikes-western-turkeys-denizli, http://www.hurriyetdailynews.com/5-5-magnitude-earthquake-strikes-southwestern-turkey-142027
0 0 votes
Article Rating