Wtorkowy poranek był bardzo niebezpieczny dla przebywających w okolicy miasta Denpasar na indonezyjskiej wyspie Bali. Doszło do trzęsienia ziemi. Ucierpiały świątynie i budynki mieszkalne. Trzęsienie ziemi wystąpiło 16 lipca o 0:18 UTC.

We wtorek – w odległości ponad stu kilometrów na południowy zachód od miasta Denpasar na Bali – zatrzęsła się ziemia. Epicentrum znajdowało się około stu kilometrów pod powierzchnią wody.

Trzęsienie miało magnitudę 5.7, chociaż początkowo podano magnitudę 6.1 podało EMSC, podobnie jak USGS.

Nie ma doniesień o ofiarach i rannych.

Relacje świadków

Jedna z osób przebywających w Denpasarze relacjonowała, że po pojawieniu się drgań ludzie wybiegli w piżamach na ulicę z lokalnego pensjonatu.

Według innego świadka, Marca Voorsta, przebywającego w okolicy świątyni Pura Ulu Watu, trzęsienie przypominało przejazd w bliskiej odległości ciężkiej ciężarówki lub pociągu. Jak dodał, mieszkańcy poradzili już sobie z paniką pomimo drżenia budynków.

Indonezyjska agencja ds. łagodzenia skutków katastrof pokazała zdjęcia szkód w świątyni Lokanatha.


– Odczuliśmy trzęsienie dość mocno, ale na szczęście nikt nie został ranny. Pojawiły się tylko niewielkie szkody. Już wszystko wróciło do normy – powiedział Lius Winarto, pracownik jednego z pobliskich hoteli.

Według lokalnych mediów, w różnych częściach południowej części wyspy doszło do zniszczeń w budynkach mieszkalnych, szkołach i świątyniach.

Odczuwalne w sąsiedztwie

Jak podała indonezyjska agencja meteorologii i geofizyki, drgania odczuwalne były także na sąsiednich wyspach – Lomboku i Jawie. W mieście Banyuwangi na Jawie częściowo zawalił się dach jednego z meczetów. Indonezyjskie ministerstwo transportu poinformowało, że lokalne lotnisko działa już normalnie.

Indonezja doświadcza częstych trzęsień ziemi z racji swojego położenia w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Do najbardziej niszczycielskiego trzęsienia doszło 26 grudnia 2006 roku. Miało siłę 9,5 i w wywołało tsunami. Życie straciło wtedy około 226 tysięcy osób.

 

Po trzęsieniu ziemi:

Zbliżają się silne oddziaływania magnetyczne od 13-18 lipca, szczyty wystąpią 14, 16, 17 i 18 lipca

 

AutoTag: 2019.07.16, 0:18 UTC
Źródło: Reuters, USGS, tvnmeteo, https://www.channelnewsasia.com/news/asia/bali-earthquake-quake-strikes-indonesia-11723426
0 0 votes
Article Rating