Polska znalazła się na 12. miejscu w Europie pod względem długości autostrad. W 2017 roku kierowcy mogli korzystać z 1639 kilometrów takich dróg. Pierwsze miejsce należy do Hiszpanii. Zestawienie zamyka zaś Luksemburg.

Serwis motoryzacyjny Oponeo przeanalizował sytuację w 27 europejskich krajach.

Jak wynika z raportu, najbardziej rozwiniętą sieć autostrad ma Hiszpania. W tym kraju kierowcy mogą korzystać z ponad 17 tysięcy kilometrów takich dróg. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z wynikiem przekraczającym 15,3 tys. km. Na ostatnim stopniu podium znalazła się zaś Francja – ponad 11,6 tys. km.

To kraje, które mają zdecydowanie najwięcej kilometrów autostrad.

Włochy, które sklasyfikowano tuż za podium mają bowiem niecałe 7 tys. km takich dróg, czyli ponad 4 tys. km autostrad mniej niż trzecia Francja.

Polska znalazła się na 12. miejscu w zestawieniu. W naszym kraju w 2017 roku kierowcy mogli korzystać z ponad 1,6 tys. km autostrad. Tuż przed nami znalazła się Belgia – 1,7 tys. km. Polska z kolei wyprzedziła między innymi Czechy, Szwajcarię, Słowację, czy Norwegię.

Zestawienie zamyka Luksemburg z 167 km autostrad. Jego łączna powierzchnia jest jednak nieporównywalnie mniejsza od innych krajów.

 

Opłaty za autostrady

Jak wynika z raportu, bez opłat pojedziemy autostradą w Niemczech, Holandii, Norwegii, Belgii, Danii, Szwecji, Luksemburgu, Finlandii, Wielkiej Brytanii, na Cyprze oraz Litwie.

O winietach muszą natomiast pamiętać kierowcy jadący do Bułgarii, Austrii, Portugalii, Czech, Węgier, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, a także Rumunii.

Ponadto opłaty za przejazd autostradą obowiązują w Polsce – około 24 zł za 100 km. Płatne odcinki dróg obowiązują także w Grecji, Chorwacji, Francji, Portugalii, Irlandii, Hiszpanii oraz we Włoszech.

Po przeliczeniu na złote opłata w tych krajach waha się od 25 do ponad 40 zł za 100 km.

 

 

Źródło: tvn24bis
0 0 votes
Article Rating