Tajfun Mangkhut uderzył w północno-wschodnie wybrzeże Filipin. Niesie porywisty wiatr, wiejący z prędkością dochodzącą do 285 kilometrów na godzinie. Zagraża pięciu milionom mieszkańców.

Jak podaje Filipińska Agencja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna, tajfun Mangkhut uderzył w północno-wschodnie wybrzeże Filipn w rejon Baggao w prowincji Cagayan o godzinie 1.40 lokalnego czasu (w Polsce była to godzina 19.40).

Tajfun niesie ze sobą wiatr o średniej prędkości 205 kilometrów na godzinę, a w porywach wieje nawet do 285 km/h. Z relacji świadków wynika, że porywisty wiatr i intensywne opady deszczy pozrywał dachy z domów. W wielu miejscach brakuje prądu.

Zagraża ponad pięciu milionom Filipińczyków

W rolniczych prowincjach Cagayan i Isabela do tymczasowych schronów ewakuowano już dziewięć tysięcy osób, a filipińscy urzędnicy sądzą, że konieczne może być przeniesienie kolejnych kilku tysięcy. Władze poprosiły około 5,2 miliona osób mieszkających w pobliżu spodziewanej trasy cyklonu, by pozostały w domach.

Fale wzdłuż wybrzeży Cagayan i Ilocos Norte mogą osiągać wysokość sześciu metrów, Isabeli – trzech metrów, Ilocos Sur, La Union i Pangasinan – dwóch metrów.

Ponad 4800 pasażerów uwięzionych jest na lotniskach. Zamknięto też szkoły.

Amerykańskie centrum ostrzegania przed tajfunami z siedzibą na Hawajach klasyfikuje Mangkhuta jako supertajfun o sile odpowiadającej najwyższemu, piątemu stopniowi w skali Saffira-Simpsona.

W połączeniu z monsunowymi deszczami tajfun przyniesie ulewy mogące doprowadzić do osunięć ziemi i powodzi. Alerty ogłoszono w prawie wszystkich prowincjach Luzonu – głównej wyspy północnych Filipin – w tym w stolicy kraju Manili.

Prognozowana trasa przejścia tajfunu Mangkhut (PAGASA)

Alerty na Tajwanie

Ostrzeżenie wydały również władze Tajwanu. Tamtejsi meteorolodzy sądzili początkowo, że Mangkhut przejdzie bezpośrednio nad wyspą, ale tajfun zmienił nieco kierunek. Mimo to może wywołać na wyspie ulewne deszcze i wichury.

Według hongkońskiego obserwatorium meteorologicznego Mangkhut uderzy w poniedziałek w Chiny kontynentalne między Hongkongiem a tropikalną chińską wyspą-prowincją Hajnan. Hongkoński minister bezpieczeństwa John Lee ostrzegł mieszkańców, by przygotowali się na sztorm o „nadzwyczajnej prędkości, skali i intensywności”. W planach jest ewakuacja około dwóch tysięcy osób mieszkających w zagrożonej powodziami okolicy wyspy Tai O.

Obraz w podczerwieni ogromnego tajfunu z 14 września

Zagraża Chinom

Na nadejście tajfunu szykują się również trzy południowe prowincje Chin kontynentalnych: Guangdong, Kuangsi i Hajnan – poinformowała chińska agencja meteorologiczna. W Guangdongu zbudowano ponad 3,7 tysiąca schronów, a ponad 100 tysięcy mieszkańców i turystów ewakuowano w bezpieczne miejsca lub odesłano do domów. Ponad 36 tysięcy łodzi rybackich wezwano do portów.

W związku z tajfunem odwołano również przejazdy szybkich pociągów pomiędzy Guangdongiem a sąsiednią prowincją Hunan, jak również pomiędzy miastami Kanton i Shenzhen a Hongkongiem.

Mangkhut (co po tajsku oznacza – owoc mangostanu) to 15. tajfun nawiedzający w tym roku Filipiny, gdzie znany jest pod nazwą Ompong.

 

 

Źródło: CNN, Rappler.com, PAGASA, NOAA, PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating