Tajfun Surigae o sile huraganu drugiej kategorii zbliża się do Filipin. Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi i osunięciami ziemi.

Tajfun Surigae, pierwszy tajfun w 2021 roku, powstał z burzy tropikalnej, która w ciągu ostatnich dni w mieście Koror w wyspiarskim państwie Palau na Oceanie Spokojnym wywołała opady deszczu rzędu 230 litrów wody na metr kwadratowy. Na Filipinach żywioł nosi nazwę Bising.

W piątek o godzinie 23 czasu lokalnego centrum tajfunu znajdowało się w odległości 790 kilometrów na wschód od miasta Surigao – podała Filipińska Administracja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna (PAGASA). Prędkość wiatru sięgała 150 kilometrów na godzinę, porywy do 185 km/h.

Żywioł poruszał się na północny zachód z prędkością około 15 km/h.

Jak huragan drugiej kategorii

Obecna siła tajfunu jest niemal taka sama, jak siła huraganu drugiej kategorii w rosnącej pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a gdy zbliży się on do lądu, może osiągać siłę odpowiadającą huraganowi czwartej kategorii.

Żywioł zagraża obecnie wschodnim Filipinom. Według PAGASA, od soboty do niedzieli (17-18.04) obfite opady deszczu mogą występować we wschodniej części wysp Visayas w archipelagu Camotes. Możliwe są powodzie błyskawiczne i osunięcia ziemi.

Moc, z jaką żywioł uderzy, zależy jednak od tego, jak szybko skręci na północ. Jeżeli dojdzie do tego odpowiednio wcześniej, najsilniejszy wiatr oraz największe opady ominą kraj.

 

 

Źródło: AccuWeather, PAGASA
0 0 votes
Article Rating