Hawaje i Japonia szykują się na nadejście burz tropikalnych Flossie i Francisco. Przyniosą one intensywne opady i porywisty wiatr.

Do Hawajów zbliża się burza tropikalna Flossie, która ma pojawić się tam na początku tygodnia. Niesie ze sobą obfite opady deszczu i porywisty wiatr, który wieje z prędkością 72 kilometrów na godzinę.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Flossie (NOAA, NHC)

Wzburzony ocean

Meteorolodzy z AccuWeather przewidują, że Flossie uderzy w poniedziałek – już jako depresja tropikalna – i ominie tylko południową część Hawajów. Niezależnie od tego, meteorolog Brett Rathbun spodziewa się, że Flossie zwiększy fale, co będzie stwarzać zagrożenie dla surfujących i niedoświadczonych pływaków.

– W miarę zbliżania się Flossie prędkość wiatru wzrośnie i to zwiększy ryzyko wybuchu pożaru w suchych regionach – przekazał John Feerick, starszy meteorolog AccuWeather. – Mieszkańcy powinni zachować czujność – dodał.

Na północy i wschodzie Hawajów mogą pojawiać się intensywne opady deszczu.

Zdjęcie satelitarne burzy tropikalnej Flossie (United States Naval Research Laboratory)

Francisco zbliża się do Japonii

W piątek nad wodami zachodniego Pacyfiku uformowała się burza tropikalna Francisco. Znajduje się na południowy wschód od Japonii. Synoptycy prognozują, że na początku tygodnia przybierze na sile i stanie się tajfunem.

Żywioł przyniesie niszczycielski wiatr, ryzyko powodzi i osuwisk błotnych na wybrzeżu całej południowej Japonii, zwłaszcza w Kiusiu, Shikoku i południowo-zachodnim Honsiu. Również żeglarze powinni przygotować się na trudne warunki na oceanie.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Francisco (https://www.metoc.navy.mil)

Zdjęcie satelitarne burzy tropikalnej Francisco (Naval Research Laboratory)

 

 

 

 

 

Źródło: accuweather.com, nhc.noaa.gov, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating