Tajfun Haishen zbliża się do Japonii i Korei Południowej. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, wysokimi falami i ulewnym deszczem. W porywach wieje z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę.

Haishen może być groźniejszym tajfunem niż Maysak, który w czwartek uderzył w Koreę Południową – twierdzą meteorolodzy z AccuWeather. Jak podaje centrum ostrzegania przed tajfunami Joint Typhoon Warning Center, Haishen to pierwszy supertajfun, który utworzył się w 2020 roku. Niesie ze sobą porywisty wiatr i ulewne deszcze.

– Haishen może być szczególnie niszczycielski dla południowych regionów Japonii oraz Korei Południowej. Dwa tajfunu, oba będące odpowiednikiem silnych huraganów powstających na Atlantyku, uderzą prawie w to samo miejsce w przeciągu tygodnia – mówił Jake Sojda, meteorolog z AccuWeather. – Każdy budynek lub infrastruktura, które zostały wcześniej osłabione lub uległy drobnym uszkodzeniom przez Maysaka, mogą zostać całkowicie zniszczone przez Haishen – dodał.

Towarzyszący tajfunowi wiatr wieje z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę, a porywy przekraczają 250 km/h. Żywioł porusza się na północ z prędkością 30 km/h.

Jak podają meteorolodzy, najbardziej zagrożone są północne regiony wysp Riukiu, południowe regiony wysp Kiusiu, a także południowa i wschodnia część Korei Południowej.

Wstrzymane połączenia kolejowe

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega mieszkańców Okinawy i wysp Kiusiu, aby byli ostrożni i przygotowali się na uderzenie tajfunu. Aby zapobiec szkodom spowodowanym przez żywioł, spółka przewozowa Kyushu Railway Co przekazała, że zawiesi część połączeń kolejowych w niedzielę, a wszystkie w poniedziałek.

Haishen to trzeci tajfun, który uderzy w Półwysep Koreański. Wcześniej w tym regionie uformowały się Maysak i Bavi. Zdaniem meteorologa Roberta Speta, eksperta od pogody na Zachodnim Pacyfiku, tajfun Haishen może walczyć z huraganem Laura o tytuł najsilniejszej burzy w 2020 roku.

 

 

 

Źródło: Accu Weather, JTWC, Reuters
0 0 votes
Article Rating