Rosjanie cieszyli się już z nadejścia wiosny. Jednak zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Niespodziewanie wróciła, przynosząc ze sobą śnieżyce z prawdziwego zdarzenia i tęgie mrozy. Na Syberii temperatura spadła nawet do minus 30 stopni.

Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 5

W Arktyce wyjątkowo się ochłodziło. Fale mrozów spływają znacznie dalej na południe, aniżeli zazwyczaj. Jęzor chłodów sięgnął wschodnich krańców Syberii. Temperatura spadła tam nawet do minus 32 stopni i sypnęło śniegiem. Największe śnieżyce przeszły nad obwodem magadańskim, gdzie spadło tak dużo mokrego puchu, że pod jego ciężarem uginały się drzewa, a przy tym łamały.

Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 1

Uszkodzonych zostało wiele linii energetycznych, czego skutkiem były masowe przerwy w dostawach prądu. Złamane konary upadały na budynki, drogi, chodniki i zaparkowane samochody. Straty materialne są znaczne.

Choć mieszkańcy tej części Rosji liczą się z powiewami zimy przez większą część roku, to jednak w ostatnim czasie było na tyle ciepło, że o śniegu i mrozie zdążyli zapomnieć. Zimowa aura to wykorzystała i ich zaskoczyła w najmniej oczekiwanej chwili.

Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 6

Śniegiem sypnęło również w Jakucji, najzimniejszym regionie Rosji. W Ojmiakonie, wiosce nazywanej biegunem zimna północnej półkuli, wiosna nadeszła z końcem kwietnia. Po raz pierwszy od jesieni temperatura przeszła na plus, a nocny mróz zelżał.

Pokrywa śnieżna zaczęła się błyskawicznie roztapiać. Jednak w tym samym dniu, gdy pozostały po niej tylko płaty, znów spadł śnieg, a temperatura obniżyła się z całkiem przyjemnych plus 8 stopni do aż minus 17 stopni.

W ostatnich dniach mróz znów trzymał przez całą dobę. Jak wynika z danych Rosyjskiej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej (Roshydromet) średnia dobowa temperatura była niższa od normy prawie o 10 stopni.

Po śnieżycy w rejonie Czelabińska w Rosji. Fot. Severe Weather Ru.

Po śnieżycy w rejonie Czelabińska w Rosji. Fot. Severe Weather Ru.

Jednak nie tylko na dalekiej Syberii można poczuć powiew zimy. Na Uralu też wyraźnie się ochłodziło, co poczuli między innymi mieszkańcy Czelabińska, miasta, które zasłynęło w 2013 roku upadkiem meteorytu. Początek maja przyniósł niemal iście letnią aurę. Temperatura sięgała w cieniu 25 stopni, a niebo było wolne od chmur.

Jednak w ostatnich dniach gwałtownie się ochłodziło do zera i sypnęło śniegiem. Choć białego puchu dużo nie spadło, to jednak był on na tyle bogaty w wodę, że połamał wiele drzew. Krajobrazy w mieście były jednocześnie urocze i katastrofalne, bo wiele samochodów zostało zniszczonych przez konary. Na drogach doszło do rekordowej, jak na maj, liczby kolizji i stłuczek. Kierowcy, którzy nie spodziewali się śniegu o tej porze, zapomnieli o ostrożnej jeździe.

Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 7

Śnieg i mróz to nie jedyne zmartwienia Rosjan. Mieszkańcy Nowosybirska przeżywają największą powódź na rzece Ob od 46 lat. Z obszarów powodziowych ewakuowano ponad 4 tysiące ludzi. Pod wodą znalazły się domy i pola uprawne. Wielka woda to efekt nagłych roztopów, potęgowanych przez ulewne deszcze. Fala powodziowa przemieszcza się teraz w dół rzeki, przez co alarm ogłaszany jest w kolejnych miejscowościach nad Obem.

Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 4

Bez kataklizmów jest natomiast na północnym zachodzie Rosji, w tym również w pasie od Moskwy po Petersburg i Archangielsk. Przez następny tydzień temperatury będą tam znacznie wyższe, aniżeli zazwyczaj w połowie maja. Wiosna jest tam nie tylko słoneczna i ciepła, ale też sucha.

Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 3 Do Rosji wróciła zima, mrozy i śnieżyce 2

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating