Naukowcy od lat zadawali sobie pytanie, co doprowadziło do upadku jednej z najlepiej rozwiniętych cywilizacji, która zamieszkiwała Amerykę Środkową. Po ponad dwustu latach znamy odpowiedź.

Cywilizacja Majów

Majowie zakładali swoje siedziby już przed naszą erą. Archeolodzy odkryli wiele ruin miast znajdujących się na półwyspie Jukatan, a także na terenach dzisiejszej Gwatemali. Jak pokazują badania, cywilizacja ta była wysoce rozwinięta. Majowie byli doskonałymi rzemieślnikami, posiadali wiedzę z zakresu astronomii oraz nauk matematycznych. Używali jej budując piramidy oraz świątynie.

 

Majowie opuścili miasta przez susze

Jedna z największych zagadek w historii została rozwiązana. A najnowsze badania, prowadzone m.in. przez Julie A. Hoggarth z Baylor University w Teksasie, zostały opublikowane w czasopiśmie Global and Planetary Change.

Grupa naukowców z uniwersytetów w Cambridge, Pensylwanii i Teksasie odkryła, że Majowie przemieszczali się z północy na południe w poszukiwaniu wody. Zaczęli opuszczać swoje miasta w około 850 roku. Uczeni podejrzewają, że podobnie jak w przypadku upadku Imperium Rzymskiego, nie było jednej przyczyny upadku cywilizacji. Nawet zwolennicy teorii o wyniszczającej suszy przyznają, że nie był to na pewno jedyny czynnik.

Cywilizacja Majów

Jeden z czynników

– Wiemy, że jeszcze przed suszą w IX wieku, na całym obszarze funkcjonowania cywilizacji Majów trwała wojna, a sytuacja społeczno-polityczna była niestabilna – twierdzi Hoggarth.

W czasie, który przypadł na lata świetności Majów, czyli okresie od 250 do 800 roku, nad Ameryką Południową oraz Środkową pojawiły się rekordowe opady deszczu. Z kolei od 850 roku, Majowie zmagali się z miejscowymi suszami, które trwały dekady i zmuszały ludność do poszukiwania nowych miejsc do osiedlenia. Susza, która wystąpiła w jedenastym wieku, doprowadziła do upadku cywilizacji na północy.

Choć powszechna dotychczas teoria twierdzi, że to Hiszpanie doprowadzili do upadku jednej z największych cywilizacji, według najnowszych badań, gdy w 1517 konkwistadorzy przybyli do Ameryki Południowej, cywilizacja Majów w zasadzie już nie istniała.

Podejrzewa się, że Majowie padli ofiarą wielu czynników, które złożyły się na jedną katastrofę: wojny wewnętrzne, inwazje, stopniowe zanikanie szlaków handlowych, czy wreszcie katastrofy naturalne. Jednak według najnowszych badań, dla cywilizacji, która zajmowała się rolnictwem, to jednak zmiany klimatu okazały się kluczowe.

 

Archeolodzy odkryli nowe miasta

W meksykańskiej dżungli w 1970 odkryto dwa antyczne miasta Majów. Jednak od tamtego czasu, żadna osoba nie dotarła do tego tajemniczego miejsca.

 

Źródło: BBC, wikipedia, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating