Spółka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i izraelski startup, który opatentował technologię wytwarzania wody z powietrza, podpisały strategiczne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa wodnego – podała państwowa agencja emiracka WAM.
Urządzenia produkowane przez izraelski startup Watergen – tzw. generator wody atmosferycznej (ang. atmospheric water generator) – są w stanie wytworzyć do 30 litrów wody dziennie w przypadku wersji przeznaczonej do użytku domowego i około 5 tysięcy litrów w wersji przemysłowej.
Woda z powietrza
„Umowa ma na celu ustanowienie strategicznego partnerstwa między obiema stronami w celu produkcji wody z powietrza, tworząc odnawialne źródło czystej wody do wykorzystywania przez ludzi i rolnictwo” – przekazano w komunikacie. Podkreślono, że w warunkach emirackich, czyli przy skrajnie suchym klimacie i braku rzek czy wód powierzchniowych, izraelska technologia jest atrakcyjną alternatywą dla kopania studni i odsalania wody morskiej.
– Nasza wizyta w Abu Zabi wynika z długo oczekiwanego porozumienia Abrahama, które zostało podpisane przez ZEA i Izrael w celu ustanowienia stabilizacji w regionie i normalizacji więzi między dwoma krajami – przekazał Michaił Mirilaszwili, szef Watergen. Porozumienie normalizujące stosunki między dwoma państwami zostało podpisane 15 września w Waszyngtonie.
Jak zapowiedział Mirilaszwili, firma będzie promować swoją technologię w pozostałej części regionu jako zmniejszającą zużycie tworzyw sztucznych i wpływającą pozytywnie na środowisko.
Emiracka spółka Al-Dahra to eksporter paszy dla zwierząt i innych podstawowych artykułów spożywczych, takich jak mąka i ryż. Jest to przedsiębiorstwo częściowo powiązane ze skarbem państwa.
Jeszcze R2-D2 i C-3PO a będzie można otwierać farmę wilgoci jak na Tatooine w Star Wars :)
Powinni te domowe sprzedawać z zestawem paneli słonecznych i akumulatorami, gdyż to w nocy zapewne ma największą skuteczność.
Kiedyś zastanawiałem się nad takim właśnie urządzeniem.