Po popełnieniu jednego z największych błędów w historii bankowości Citigroup nie odzyska prawie pół miliarda dolarów, które przypadkowo wysłał wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon. Tak orzekł sąd okręgowy w Nowym Jorku. Amerykański gigant bankowy zamierza się odwoływać.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w sierpniu ubiegłego roku. Bank przypadkowo przelał wówczas 900 mln dolarów wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon. W rzeczywistości Citigroup, działając jako agent pożyczkowy Revlon, miał przelać im jedynie odsetki w wysokości około 8 mln dolarów. Jak tłumaczono, tak duża nadpłata była rezultatem „błędu operacyjnego”.

CNN zwróciła uwagę, że prawo zwykle karze tych, którzy wydają pieniądze przypadkowo zaksięgowane na ich kontach. Błędy w przelewach są powszechne w erze cyfrowej, co więcej, większość z nich można natychmiast cofnąć. Ale prawo nowojorskie ma wyjątki od tej reguły. Jeżeli beneficjentowi przysługują pieniądze i nie wiedział, że zostały one przypadkowo przekazane, może je zatrzymać.

Citigroup przegrało w sądzie

Wierzyciele Revlon pożyczyli firmie 1,8 mld dolarów w 2016 roku, aby pomóc w przejęciu marki kosmetyków Elizabeth Arden. Spłata zobowiązania miała nastąpić w 2023 roku.

Część z firm zwróciła otrzymane pieniądze, jednak dziesięć podmiotów, w tym Brigade Capital, HPS Investment Partners i Symphony Asset Management, zwlekały z tym działaniem.

Łącznie bank nie otrzymał 500 mln dolarów. Dlatego sprawa trafiła do sądu. Citigroup w sierpniu złożył pozew, domagając się zwrotu środków od 10 firm.

Kilka dni temu sędzia Jesse Furman z sądu w Nowym Jorku orzekł, że Brigade Capital Management i inni pożyczkodawcy Revlon mogą zatrzymać pieniądze, które otrzymali od Citigroup.

Sąd orzekł, że pożyczkodawcy mogli uznać, iż płatność była zamierzona. Jak zauważono, sama instytucja zdała sobie sprawę z rozmiarów błędu dopiero dzień później. Sąd uznał za nieracjonalne, że jedna z największych instytucji finansowych na świecie popełniła błąd na kwotę prawie 1 miliarda dolarów.

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni z przemyślanej, dokładnej i szczegółowej decyzji sędziego Furmana – powiedział, cytowany przez CNN, Benjamin Finestone, który reprezentował firmy Brigade i HPS Investment Partners.

Citigroup zapowiada złożenie odwołania. „Zdecydowanie nie zgadzamy się z tą decyzją i zamierzamy się odwołać” – oświadczyła Danielle Romero-Apsilos, rzecznik Citigroup. „Uważamy, że mamy prawo do tych funduszy i będziemy nadal dążyć do ich całkowitego odzyskania” – dodała.

USA – Bank przez pomyłkę przelał 176 mln dolarów, teraz próbuje odzyskać pieniądze

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating