Muzealny skarbiec Augusta Mocnego w Dreźnie, znany jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie), został obrabowany prawdopodobnie przez dwie osoby. Sprawców widać na nagraniu z kamer monitoringu – poinformował szef drezdeńskiej policji kryminalnej Voilker Lange. Przestępcy wynieśli klejnoty, a następnie zbiegli. Są nadal poszukiwani.

Jak zaznaczył Lange, choć monitoring uchwycił dwie osoby, nie jest wykluczone, że sprawców było więcej. Złodzieje wtargnęli do skarbca przez okno, po rozcięciu kraty i wybiciu szyby.

Na nagraniu udostępnionym przez saksońską policję widać dwie poruszające w ciemności postaci, świecące po sali latarkami. Następnie widać, jak jedna z nich uderza czymś w szybę gabloty i stara się ją wyrwać.

Według dziennika „Bild” bezpośrednio przed włamaniem spowodowano awarię elektrycznej skrzynki rozdzielczej w pobliżu najcenniejszych drezdeńskich muzeów, odcinając je od dopływu prądu. Kamery obserwacyjne pracowały jednak dalej dzięki niezależnemu zasilaniu.

Komendant drezdeńskiej policji Joerg Kubiessa powiedział na konferencji prasowej, że włamanie zgłoszono w poniedziałek o godzinie 4.59 rano. Pościg za sprawcami do tej pory nie przyniósł rezultatów.

Dyrektor muzeum w Dreźnie: nie da się oszacować strat

Według uczestniczącej w konferencji dyrektor generalnej Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie Marion Ackermann nie da się oszacować finansowej wartości skradzionych przedmiotów, gdyż ich wartość artystyczna nie ma konkretnego wymiaru pieniężnego.

W pierwszych doniesieniach niemieckie media podawały, że skradziono eksponaty o wartości kilkuset milionów lub nawet miliarda euro.

Zielony Diament obecnie w Nowym Jorku

Jeden z najbardziej znanych eksponatów, 41-karatowy drezdeński Zielony Diament, nie znajdował się tego dnia w muzeum – jest wypożyczony do nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.

Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój prywatny skarbiec ówczesny elektor saski i król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss. Jej częścią jest także Zwinger, mieszczący jedną z najcenniejszych europejskich kolekcji malarstwa – Galerię Starych Mistrzów.

 

 

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating